Domáce Ekonomika Top

Prezident Finančnej správy Imrecze končí. Kažimír o tom nevedel

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Šokojúca správa. František Imrecze končí. Prezident Finančnej správy sa rozhodol abdikovať. Svoje rozhodnutie oznámil po rokovaní parlamentného finančného výboru, na ktorom vysvetľoval škandál okolo preclievania tovarov z Ázie.

Z funkcie prezidenta Finančnej správy chce Imrecze odísť 1.októbra. Ja som sa stal politickým terčom hochštaplerskej politiky SaS. Nemienim to dovoliť a nechcem inštitúciu týmto zaťažovať. Nemienim sa podieľať na politickom cirkuse a preto som sa rozhodol rezignovať na funkciu,” vyhlásil Imrecze pred poslancami na záver finančného výboru. Finančnú správu vraj odmieta neustále zaťahovať do politického boja.  “Ja politik nie som, nemám nástroje, aby som sa bránil proti politickej demagógii, ale hlavne to škodí inštitúcii a zamestnancom,” zdôvodnil Imrecze.

Rozhodnutie abdikovať urobil vraj počas rokovania výboru. Svoj koniec tak nestihol oznámiť ani svojmu šéfovi ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Ten dal Imreczemu priestor kauzu údajných colných podvodov vysvetliť poslancom. Rozhodnúť o jeho budúcnosti chcel tento týždeň. „Prijal som informáciu o rozhodnutí prezidenta FS SR rezignovať na svoju funkciu. Jeho rozhodnutie akceptujem, rozumiem mu a chcem mu touto cestou poďakovať za jeho prácu. O jeho rozhodnutí s ním budem hovoriť aj osobne. Vždy mi záležalo na tom, aby bola finančná správa profesionálna a politicky nezávislá, to je pre mňa kľúčové,“ uviedol pre Glob.sk minister financií Peter Kažimír.

 

Prezident Finančnej správy František Imrecze oznámil pred poslancami, že končí. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

Slovensko sa bude o milióny súdiť

Na rokovaní finančného výboru vysvetľoval škandál ohľadne colných podvodov, ktoré sa mali diať na území Slovenska. So zisteniami prišiel Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Slovensko sa podľa bruselských vyšetrovateľov stalo v rokoch 2013 a 2014 rajom colných podvodov s textilom a obuvou z Číny v obrovskom rozmere. Naše úrady vraj podvody buď prehliadali, alebo na nich údajne priamo spolupracovali. Informácie priniesol Denník N pred viac ako týždňom. Podľa denníka OLAF vypočítal, že Slovensko ako krajina zodpovedná za dohľad na vyberanie cla na svojom území má do rozpočtu Európskej únie zaplatiť 302 miliónov eur. Ide o sumu, o ktorú sme údajne pripravili Úniu pri preclievaní čínskeho tovaru.

Imrecze od začiatku odmieta, že by naša krajina mala spomínané milióny eur vyplatiť. Zopakoval to aj na dnešnom výbore. Imrecze o tejto problematike diskutoval napríklad s Gréckom, tiež uviedol, že problém s vyšetrovaním OLAF-u majú viaceré krajiny, lebo kalkulácia priemernej ceny tovarov pri preclievaní nie je právne ustojiteľná. “Slovensko sa bude brániť maximálnym spôsobom, aby nezaplatilo ani euro a bude sa brániť súdnou cestou,” uviedol Imrecze.

O preclievaní rokovali daniari s Veľkou Britániou, ktorá podľa Imreczeho slov “ide na to oveľa agresívnejšie a s OLAF-om ani nekomunikuje”. “Takže to nie je problém SR. To je problém viacerých krajín a Európska komisia bude čeliť tlaku z týchto viacerých krajín, pretože kalkulácia priemernej ceny nie je právne ustojiteľná a nezodpovedá to zákonom súvisiacim so stanovením ceny podľa colnej nomenklatúry,” podotkol Imrecze.

Opozícii Imreczeho vysvetlenia v tejto kauze nestačili. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že colné podvody na Slovensku sa opäť rozbehli od leta minulého roka. Tvrdí to na základe dát Eurostatu, podľa ktorých prudko klesli priemerné deklarované ceny textilu a prudko stúpli jeho objemy. Imrecze dáta nespochybnil, ale uviedol, že finančná správa pracuje s colnou nomenklatúrou, teda s inými dátami ako Beblavý. Poslanec OĽaNO Eduard Heger sa zase zaujímal o priemerné ceny textilu a o to, ako konala finančná správa pri samotnom colnom konaní.

Podľa poslanca SaS Jozefa Rajtára sú colné podvody výsledkom práce organizovaných zločineckých skupín. Naznačil, že za vysokými podhodnotenými dovozmi môže byť exzamestnanec finančnej správy Daniel Čech, ktorý mal v minulosti pracovať práve v obchode s čínskym tovarom. “Organizovaná zločinecká skupina zariadi, kam tovar príde a ako sa preclí. O tomto hovorí správa OLAF-u, ktorý je vyšetrovací orgán. Doteraz ste nepodali trestné oznámenie, ani po prevalení tejto kauzy, aby to začala vyšetrovať prokuratúra,” myslí si Rajtár.

Imrecze mu oponoval s tým, že ho označil za politického demagóga. “Pán Rajtár strašne klame. Kde beriete mandát znevažovať a spochybňovať ľudí. Vy ste neprišli za jediným colníkom, aby ste zistili fakty, ako funguje colné konanie. Zaujíma vás len politická demagógia, ktorú prezentujete,” adresoval Rajtárovi Imrecze. Okrem toho vyčíslil, že v súčasnosti je vedených 19 trestných konaní v celkovej hodnote 130 miliónov eur. “Väčšina z nich je prerušená, pretože dôkazné bremeno chýba,” vysvetlil šéf daniarov.