Zahraničné Spoločnosť Top

Prevratná vesmírna misia. Sonda má zbierať odpad z obežnej dráhy Zeme

Vesmírna sonda má trosky zachytiť štyrmi ramenami. Zdroj: ESA

PARÍŽ – Okolo našej planéty obiehajú desaťtisíce umelých objektov. Sú medzi nimi stupne rakiet, trosky po zrážkach, satelity bez paliva alebo aj také, ktoré jednoducho doslúžili. Všetky tieto objekty sú hrozbou pre vesmírne misie. Európska vesmírna agentúra (ESA) spolu s komerčným konzorciom preto plánuje historicky prvú misiu na svete na odstránenie odpadu z obežnej dráhy Zeme.

 

Podľa údajov ESA sa európski ministri dohodli na podpore misie, ktorá má odstrániť úlomky z obežnej dráhy Zeme. Program „ClearSpace-1“ má odštartovať v roku 2025 v spolupráci so švajčiarskym start-up konzorciom.

Práce na projekte by sa mali začať už v marci budúceho roka. Cieľom je, aby sonda so štyrmi ramenami vo vesmíre zachytila vrchný stupeň starej rakety patriacej ESA a potom ju nasmerovala k Zemi tak, by zhorela v atmosfére. Neskôr by mala sonda odchytiť aj ďalšie veľké úlomky.

Okolo Zeme lietajú desaťtisíce objektov. Zdroj: Univerzita Braunschweig

Šrot vo vesmíre dramaticky narastá

Experti varujú pred drastickým nárastom vesmírneho šrotu v nasledujúcich rokoch. Niektoré z trosiek môžu spadnúť na Zem, alebo spôsobiť kolíziu vo vesmíre s ničivými následkami.

Podľa údajov Holgera Kraga, ktorý je vedúci kancelárie ESA pre vesmírny odpad v nemeckom Darmstadte, objekty vo vesmíre do seba narážajú rýchlosťou 40-tisíc km/h. V nasledujúcich rokoch pritom počítajú vedci so štartom ďalších tisícok satelitov.

Experti diskutujú o regulácii

Problém s vesmírnym odpadom sa preto stáva stále naliehavejším. Podľa združenia Satellite Industry Association narástol počet satelitov vo vesmíre za posledných päť rokov o 50 percent a tento trend naďalej pokračuje. Americkí odborníci preto diskutujú o lepšej medzinárodnej regulácii ciest do vesmíru.

Mohlo by vás zaujímať