Zahraničné Politika Top

Prerozdeľovanie migrantov je opäť na stole. Tieto štáty prisľúbili aktívnu účasť

Emmanuel Macron tvrdí, že 14 krajín v princípe súhlasilo s kompromisným návrhom. Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ – V spore o európsku utečeneckú politiku nastal pohyb. Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v pondelok počas stretnutia v Paríži zástupcovia 14 európskych krajín “v princípe” súhlasili s kompromisným návrhom o prerozdeľovaní migrantov zachránených na mori. Taliansko s takýmto návrhom nesúhlasí.

 

Osem z týchto štátov sľúbilo, že sa budú na procese aktívne podieľať. Taliansko je, naopak, proti takému riešeniu. 

K dohode došlo ráno, povedal Macron po rozhovoroch s komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandim a vedúcim Medzinárodnej organizácie pre migráciu Antóniom Votorinom. Aktívny prístup prisľúbili Nemecko, Francúzsko, Portugalsko, Luxembursko, Fínsko, Litva, Chorvátsko a Írsko. 

Ktorých ďalších šesť krajín francúzsko-nemecký návrh v zásade podporilo Macron neprezradil. Vyjadril sa však, že v ďalšom kroku by chcel do programu prerozdeľovania migrantov zahrnúť všetky štáty Európskej únie (EÚ). 

Taliansko proti

Francúska vláda si myslí, že už v septembri by sa na programe mohlo zúčastňovať “od 12 do 15” s cieľom dosiahnuť väčšiu efektivitu a humanitu pri príchode migrantov k pobrežiu Stredozemného mora. 

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas vysvetlil, že vďaka koalícii krajín ochotných pomôcť sa malo zabrániť tomu, aby záchranárske lode s migrantmi na palube museli dlho čakať na mori, kým im niekto povolí zakotviť.

Taliansko opäť oznámilo, že nesúhlasí s plánovaným mechanizmom solidarity. Minister vnútra Matteo Salvini z pravicovej strany Liga severu na Twitteri napísal, že “jeho krajina už nie je viac utečeneckým táborom pre Brusel, Paríž a Berlín”.

Matteo Salvini nesúhlasí s novým francúzsko-nemeckým návrhom. Zdroj: SITA/AP

Salvini bojkotoval stretnutie

Taliansky minister vnútra Salvini sa stretnutia v Paríži ani nezúčastnil. Vláda v Ríme nechce do svojich prístavov púšťať záchranárske plavidlá. Pritom najväčším argumentom Talianska je chýbajúca “rozdelená zodpovednosť” pre migrantov, ktorí prichádzajú cez Stredozemné more do Európy.

Na stretnutí ministrov zahraničia EÚ minulý štvrtok v Helsinkách odmietli Taliansko a Malta kompromisný francúzsko-nemecký návrh na dočasné riešenie. To predpokladalo, že obe krajiny otvoria svoje prístavy a dočasne sa postarajú o prichádzajúcich migrantov. Následne by boli prerozdelení do ďalších krajín Únie.

Záchranárska loď Ocean Viking by mala vyplávať do konca mesiaca. Zdroj: YouTube

Salvini odmieta príkazy

Salvini ale stále odporuje, ako dal jasne najavo aj pred parížskou schôdzkou. “Taliansko nebude prijímať žiadne príkazy,” oznámil. Macron navrhol diskusiu o migrácii, ktorá by sa konala v Ríme. Taliansko s Maltou predložili dokument, ktorý namiesto prerozdeľovania navrhuje “zariadenia v susedných regiónoch krajín pôvodu migrantov”. Tam by sa najprv preverila identita osôb, ktoré chcú vycestovať do Európy. 

Organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc chcú bez ohľadu na spor v EÚ pokračovať v záchrane migrantov na mori. Nová loď Ocean Viking by mala byť pripravená na nasadenie koncom mesiaca, oznámili počas víkendu obidve organizácie.

Kvôli nečinnosti Európskej únie musí občianska spoločnosť zachraňovať životy na otvorenom mori, uviedla v Paríži Sophie Beauová z SOS Méditerranée. “Je absolútne neakceptovateľné nechať umierať ľudí pred európskymi prístavmi,” doplnila prezidentka Lekárov bez hraníc Joanne Liuová.

Galéria
Migranti a utečenci sa často plavia na preplnených nafukovacích člnoch. Zdroj: TASR/AP
Migranti na lodi Sea Watch 3. Zdroj: SITA/AP
Na archívnej snímke migranti a utečenci prichádzajúci z Turecka vyskakujú z nafukovacieho člna na gréckom ostrove Lesbos Zdroj: TASR/AP
Na snímke migranti zachránení v Stredozemnom mori. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next