Zahraničné Politika Top

Premiérka Mayová dostala od parlamentu ďalšiu tvrdú príučku. Takto to komentujú médiá

Theresa Mayová utrpela v parlamente ďalšiu porážku. (SITA/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britský parlament v pondelok večer vzal vláde kontrolu nad priebehom brexitu. Poslanci neskoro večer odsúhlasili v pomere 329 ku 302 návrh, ktorý im proti vôli premiérky Theresy Mayovej prechodne dáva väčší vplyv na ďalší vývoj v otázke vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Aby to nestačilo vládu opustili traja štátni tajomníci. V stredu sa bude hlasovať – opäť proti vôli Mayovej – o ďalších alternatívach k dohode, ktorú s Bruselom premiérka vyrokovala. Je teda naďalej nejasné, kedy a či vôbec k brexitu dôjde.

O čom presne sa bude v stredu vlastne hlasovať nie je zatiaľ známe. Je však pravdepodobné, že prebehnú hlasovania o rôznych alternatívach brexitu, ktoré otestujú, aké šance na úspech Dolná komora britského parlamentu má.

Britské médiá komentujú súčasnú situáciu

Dnešnou hlavnou témou v britských denníkoch je pochopiteľne chaos spojený s doterajším vývojom v otázke brexitu.

“Guardian” píše: “Čo ďalšie sa stane, nikto nevie… Premiérka neponúkla svoje odstúpenie – napriek horúcim klebetám.” Denník ďalej konštatuje: “K rozhodujúcej zmene došlo dnes (v pondelok, pozn. red.)  a Mayová ju v dolnej komore opakovala. Konečne odmietla vystúpenie bez dohody.”

“Times” zase informuje, že poslanec Sir Nicholas Soames včera zverejnil na Twitteri fotku sochy svojho starého otca Winstona Churchilla so slovami: “Čo ešte máme urobiť v záujme našej krajiny?” Denník konštatuje, že “to je jediná relevantná otázka, ale zdá sa, že pani Mayová sa viac zaujíma o jednotu svojej strany a o svoje politické prežitie ako o osud krajiny”.

“Telegraph” zas konštatuje, že v skutočnosti existujú len tri možnosti. Prvou je žiadna dohoda. Druhou možnosťou je Mayovej dohoda, “ktorá je vo svojej súčasnej podobe len vágnym politickým vyhlásením”. Ako tretiu možnosť denník spomína zrušenie brexitu podľa článku 50 zmluvy EÚ, vyhlásenie druhého referenda alebo statusu nehlasujúceho člena, aký má Nórsko. V tomto prípade by Británia prakticky zúčastňovala všetkých európskych programov s jediným rozdielom. Nemala žiadny vplyv na budúcu politiku EÚ, vysvetľuje “Telegraph”.

“Daily Mail” píše o správach o odstúpení Mayovej z funkcie. “Žiadny premiér nemusel zniesť toľko poníženia a pokračoval by ďalej – a napriek tomu Mayová je stále na Downing Street.” Ak by poslanci tento týždeň odmietli Mayovej dohodu aj tretíkrát, budú sa zas ozývať hlasy volajúce po jej odstúpení, dodáva denník.

Veľká Británia mala pôvodne Úniu opustiť 29. marca. Brusel jej minulý týždeň ponúkol odklad brexitu na 22. máj. Podmienkou je, že poslanci schvália premiérkinu dohodu o vystúpení.  Inak by odklad trval len do 12. apríla. V tomto prípade by mal Londýn do tohto termínu povedať, ako si predstavuje ďalší vývoj.