Domáce Koronavírus Top

Premiér vyzýva Slovákov na ostražitosť. Za sobotu pribudlo 3 042 nakazených koronavírusom a 6 úmrtí

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Na Slovensku v sobotu (24. 10.) pribudlo 3042 nakazených novým koronavírusom zo 16.048 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 40 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 ostáva na čísle 159. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

 

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR priblížilo, že pozitívne testy malo 1621 žien a 1421 mužov. Najviac prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (803), ďalej v Prešovskom (719), Trenčianskom (395), Banskobystrickom (315), Košickom (313), Bratislavskom (170), Nitrianskom (169) a v Trnavskom kraji (158).

Na Slovensku doposiaľ ochorenie COVID-19 prekonalo 9960 osôb.

Celkový počet pozitívne testovaných v našej krajine je doteraz 43.843, od začiatku vypuknutia ochorenia sa urobilo 694.117 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov je podľa slov ministerstva v našej krajine nateraz 33.724.

Pribudli úmrtia

Na Slovensku v nedeľu pribudlo šesť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkový počet úmrtí na toto ochorenie tak stúpol na 165. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zomreli štyria muži vo veku 69, 70, 78 a 87 rokov. V domove sociálnych služieb Gbely zomrela 78-ročná žena, v Národnom onkologickom ústave v Bratislave zomrela 75-ročná žena. “V nemocniciach je hospitalizovaných 1041 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 891 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 82 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 76 ľudí,” doplnila hovorkyňa.

Zásada ROR

Vzhľadom na čísla premiér skonštatoval, že rýchlosť šírenia nového koronavírusu neustáva. “Bolo správne nasadiť lockdown, aby sme znížili mobilitu ľudí, a tým aj pravdepodobnosť prenosu nákazy,” hovorí. Podotkol, že samotný lockdown, ako je na Slovensku nastavený, s tým, že milióny ľudí naďalej pracujú, je nedostatočný pri takejto dynamike šírenia vírusu. Kľúčovú úlohu preto podľa neho musí zohrať celoplošné testovanie. Ľudí vyzval na opatrnosť. Apeloval na nich, aby nepodliehali pocitu falošnej negativity po negatívnom výsledku testu a boli aj naďalej opatrní.

Premiér upozorňuje, že spoliehať sa na efekt jemného lockdownu v kombinácii s celoplošným testovaním stačiť nebude. Pripomenul, že kľúčovým je dodržiavať základné pravidlá rúško – odstup – ruky. Varuje tiež pred pocitom falošnej negativity, keď ľudia po zistení negatívneho výsledku PCR či antigénového testu začnú byť výrazne menej opatrní. Poukázal na to, že v oboch prípadoch môže infekčnosť prepuknúť neskôr. Dodal, že nebezpečnejšie je to pri antigénových testoch, keďže približne dve tretiny pozitívnych s nízkou vírusovou náložou zachytiť nevedia.