Spoločnosť Zahraničné

Premiér Talianska požiadal EÚ o pomoc s migrantmi z rybárskej lode

RÍM – Taliansky premiér Giuseppe Conte požiadal v sobotu všetky členské štáty Európskej únie o pomoc s migrantmi z rybárskej lode, ktorí sa v ostatných dňoch stali centrom ďalšej škriepky medzi Talianskom a Maltou o tom, kto ich má prijať. Na výzvu odvtedy zareagovali Francúzsko, spomínaná Malta i Nemecko. Každý štát prijme po 50 z celkovo 450 migrantov.

Migranti boli na palube veľkej rybárskej lode smerujúcej k talianskemu ostrovu Lampedusa, keď sa Taliansko a Malta začali sporiť o to, kto je zodpovedný za ich prijatie. Malta tvrdila, že svoju povinnosť splnila, keď skontrolovala, či loď nepotrebuje pomoc, čo vraj nepotrebovala. Taliansko však trvalo, že mala lodi sprístupniť svoje prístavy.

V sobotu ráno migrantov z lode presunuli na záchranné plavidlo Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) a loď talianskej pohraničnej polície, ktoré sa večer doplavili k ostrovu Sicília a čakali pri prístave Pozzallo, keďže taliansky minister vnútra nástojil na tom, že utečencov by mala prijať Malta alebo Líbya.

Francúzsko a Malta súhlasili s prijatím migrantov v noci. Conte na ich rozhodnutie zareagoval na sociálnej sieti Facebook, kde zverejnil aj kópiu listu, ktorý poslal popredným predstaviteľom Európskej komisie a žiadal v ňom o pomoc s prílevom migrantov do Talianska. “Je to dôležitý výsledok,” komentoval situáciu taliansky premiér.

Po rozhodnutí oboch krajín počas nedele oznámila prijatie migrantov aj nemecká vláda. “S ohľadom na prebiehajúce rozhovory o väčšej bilaterálnej spolupráci v oblasti azylu je Nemecko pripravené v tomto prípade prijať 50 ľudí,” píše sa v jej stanovisku.