Domáce Politika Spoločnosť Top

Premiér sa zastal Slovenska. Občania pracujúci v Rakúsku si zaslúžia dávky, ktoré im patria

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini má problém s rakúskym návrhom zákona. V otázke prispôsobovania výšky rodinných dávok podľa životných nákladov krajiny, v ktorej má dieťa bydlisko, je pripravený sa svojich občanov zastať. Predseda vlády už dal pokyn aj nášmu ministerstvu práce.

 

Naši západní susedia chystajú razantné zmeny. Prijatie pripravovaného zákona, ktorý má prispôsobiť výšku rodinných dávok životným nákladom krajiny, v ktorej má dieťa trvalé bydlisko, by sa dotklo aj Slovenska. Podľa premiéra Petra Pellegriniho je však takáto snaha o zavedenie indexácie rodinných prídavkov pre Slovensko neprijateľná. ,,Týka sa asi 30-tisíc našich občanov pracujúcich v Rakúsku. Ako uvádzajú údaje spred dvoch rokov, deti slovenských rodičov dostávali z Rakúska príspevky vo výške 63 miliónov eur. Po januári by to malo klesnúť na 40 miliónov. Kým doteraz poberali všetci rodičia od 114 do 165 eur podľa veku dieťaťa, teraz by sa mali príspevky znížiť o viac než tretinu, ” uviedol predseda vlády vo svojom blogu pre portál hnonline.sk

Takéto politické rozhodnutie je premiér pripravený riešiť a neakceptovať. Domnieva sa, že ak pracovník prispieva do národného sociálneho systému, mal by z neho dostávať aj príslušné dávky ,,bez ohľadu na národnosť a v tomto prípade aj na miesto pobytu detí”. Peter Pellegrini považuje rozhodnutie rakúskej vlády za diskriminačné, a tvrdí, že Rakúšania ním vytvárajú občanov druhej kategórie.

Projekt Európskej únie podporujeme

Pellegrini tiež pripomenul, že Slováci patria medzi tých, ktorí podporujú projekt Európskej únie. ,,Hazardovať s ich dôverou v tento spoločný projekt za cenu, že rakúska vláda ušetrí zhruba 20 miliónov eur, považujeme za krátkozraké,” upozornil a dodal, že o dôveru občanov bude bojovať.

 

Premiér riešil otázku prídavkov na deti s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Premiér už zadal nášmu ministerstvu práce pokyn, aby zvolalo stretnutie rezortných partnerov na úrovni V4, kde sa má rozhodnúť o našich ďalších krokoch. Ak to nebude nikam viesť, problematikou sa bude musieť podľa predsedu vlády nakoniec zaoberať až Európska komisia.

Rakúskej vláde poslal jasný odkaz. ,,Verím, že aj rakúska vláda postupne pochopí, že dôvera v projekt EÚ má oveľa vyššiu hodnotu ako ušetrených 20 miliónov eur v rakúskej štátnej kase.”

Pellegrini to vidí pozitívne

V súčasnosti sa stále hlasnejšie ozývajú hlasy, že vnútorná súdržnosť Európskej únie je naštrbená. Akékoľvek zlyhanie v otázkach bezpečnosti, sociálnej, či fiškálnej politiky spôsobuje negatívne dosahy na život občanov. Premiéra preto v tejto súvislosti potešili slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý navštívil Slovensko koncom októbra. Okrem iného sa zaoberali aj otázkami Európskej únie a Macron vtedy jednoznačne odmietol, aby sa delila na západnú a východnú časť. ,,Súhlasím s ním, že ak chceme, aby išla Európa dynamicky dopredu, musia všetky členské krajiny prispieť konkrétnymi krokmi k jej zjednocovaniu,” skonštatoval Pellegrini.

Ako sme už informovali, francúzsky prezident Emmanuel Macron poctil Slovensko svojou prítomnosťou.

 

Galéria
Premiérovi Pellegrinimu sa nepáči návrh rakúskeho zákona. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Macron na návšteve Slovenska riešil s Pellegrinim otázky EÚ. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Francúzsky prezident debatoval aj s prezidentom Kiskom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / Pavol Ďurčo
navigate_before
navigate_next