Zahraničné

Premiér Johnson predstavil plán na obnovu krajiny po koronakríze

Boris Johnson - Zdroj: TASR/Paul Ellis/Pool Photo via AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson v utorok predstavil plán na obnovu krajiny po koronavírusovej kríze v hodnote piatich miliárd libier. Nazval ho Nová dohoda (New Deal), čím odkazoval na rovnomenný program bývalého amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, ktorý ho predstavil v 30. rokoch 20. storočia po hospodárskej kríze v USA.

Johnson v prejave na vysokej škole v Dudley podľa BBC povedal, že vláda musí prehodnotiť svoj postup v súvislosti s krízou. “Musí prísť čas, aby sme sa poučili a my sa poučíme,” povedal. Za dôležitý nástroj na odrazenie sa od dna považuje Johnson výstavbu nových domov a infraštruktúry, zavedenie reforiem v oblasti plánovania i pomoc s bývaním pre mladých ľudí. “Budeme stavať, stavať, stavať. Stavať lepšie, stavať zelenšie, stavať rýchlejšie a urobíme to tempom, ktoré si tento okamih,” vyhlásil Johnson

Premiér pripomenul svoj predvolebný sľub poslať do ulíc ďalších 20.000 policajtov a “ukončiť šialenstvo, ktoré nám zabraňuje deportovať násilných kriminálnikov”. Spojené kráľovstvo by si malo dať za cieľ skonštruovať prvé lietadlo na dlhé lety, ktoré nevytvára škodlivé emisie. Británia môže byť podľa Johnsona “vedecká superveľmoc”.

Uskutoční sa tiež štúdia realizovateľnosti cestných, železničných, leteckých a cezhraničných spojení medzi všetkými štyrmi britskými regiónmi. Kritici vyčítajú premiérovi, že nepredstavil nijaké nové nápady, ale iba zopakoval sľuby z volebného manifestu konzervatívcov. Britská vláda nariadila v pondelok v stredoanglickom meste Leicester pre výrazný nárast v počte nakazených novým koronavírusom zatvorenie škôl a obchodov, ktoré nepredávajú tovar nevyhnutný pre každodenný život a obyvateľov zároveň vyzvala, aby zostali doma.

Johnson v súvislosti so situáciou v Leicestri povedal, že “už ďalej nemôžeme byť väzňami” nákazy a krajina “musí byť pripravená na to, čo môže prísť”. Británia zaznamenala najvyšší počet úmrtí v dôsledku pandémie nového druhu koronavírusu zo všetkých európskych krajín. Ochoreniu COVID-19 tam podľahlo viac ako 43.500 ľudí.