Zahraničné Politika

Premiér Abe oznámil, že jeho krajina vytvorí útvar vesmírnych síl

Na snímke japonský premiér Šinzó Abe počas prejavu v japonskom parlamente v Tokiu 20. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe v pondelok povedal, že Japonsko vytvorí útvar vesmírnych síl na ochranu pred možnými hrozbami v súvislosti s rozvojom rakiet a ďalších technológii zo strany svojich rivalov, informovala agentúra AP.

 

Útvar pre oblasť vesmíru začne podľa Abeho fungovať v apríli ako súčasť Japonských vzdušných síl sebaobrany (JASDF). Premiér povedal, že Japonsko sa musí chrániť pred hrozbami z kybernetického priestoru a pred elektromagnetickými zásahmi voči japonským družiciam.

Obavy, že Čína alebo Rusko hľadajú spôsoby, ako narušiť, znefunkčniť alebo zničiť japonské družice, podľa AP narastajú.

Útvar bude umiestnený na leteckej základni západne od Tokia a jeho úlohou bude zabezpečovať satelitnú navigáciu a komunikáciu pre ostatné jednotky na bojisku.

Abeho vláda v decembri schválila na projekty súvisiace s vesmírom rozpočet vo výške v prepočte viac ako 414 miliónov eur. Rozpočet musí ešte schváliť parlament.

Útvar bude spolupracovať s Vesmírnymi silami Spojených štátov (USSF) a s Japonskou agentúrou pre výskum vesmíru (JAXA).

Japonsko si v nedeľu pripomenulo 60. výročie od podpísania zmluvy o vzájomnej spolupráci a bezpečnosti s USA. Abe v tejto súvislosti vyhlásil, že posilní spoluprácu so Spojenými štátmi v vrátane oblastí vesmíru a kybernetickej bezpečnosti.

Vesmírne sily Spojených štátov oficiálne vznikli vlani v decembri, keď prezident Donald Trump podpísal príslušný zákon. Sily sú šiestou zložkou ozbrojených síl USA spadajúcou pod americké letectvo.

Japonská vláda je odhodlaná ukončiť územný spor s Ruskom

Japonská vláda je odhodlaná dosiahnuť vyriešenie územného problému a podpísanie mierovej zmluvy s Ruskom. Vo svojom prejave na pôde japonského parlamentu to v pondelok oznámil predseda japonskej vlády Šinzó Abe, píše agentúra TASS.

Abe dodal, že “dohody dosiahnuté s ruským prezidentom (Vladimirom) Putinom sa dôsledne vykonávajú”. Spresnil, že bývalí obyvatelia spornej južnej časti Kurilských ostrovov tam letecky cestujú, aby navštívili hroby svojich predkov, a na štyroch ostrovoch sa rozvíja spoločná hospodárska činnosť.

Japonský premiér vyjadril presvedčenie, že obe krajiny vyriešia svoj územný spor na základe spoločného vyhlásenia z roku 1956 a  podpíšu mierovú zmluvu. “K tomuto (cieľu) smerujeme bez najmenšieho váhania. Som odhodlaný dosiahnuť tento cieľ spolu s prezidentom (Ruskej federácie),” zdôraznil Abe.

Rusko a Japonsko rokujú o dvojstrannej mierovej zmluve už od polovice 20. storočia. Hlavnou prekážkou jej podpísania je spor o štvoricu ostrovov, ktoré sú v Japonsku známe ako Severné teritóriá a v Rusku ako Južné Kurily.

Ostrovy obsadili a zabrali v posledných dňoch druhej svetovej vojny sovietski vojaci. Japonsko si však stále nárokuje ostrovy Iturup, Kunašir a Šikotan, ako aj pásmo neobývaných ostrovov Habomai. Ruská federácia má na súostroví vojenské základne a umiestnila tam aj raketové systémy.

Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018 navrhol, aby Rusko a Japonsko podpísali mierovú dohodu, ktorá by ukončila konflikty z obdobia druhej svetovej vojny bez akýchkoľvek podmienok.

Spolu s premiérom Abem sa vtedy dohodli, že obe krajiny zintenzívnia snahy o podpísanie mierovej zmluvy na základe spoločnej deklarácie podpísanej zástupcami Japonska a Sovietskeho zväzu v roku 1956.

Podpísaním tohto vyhlásenia ukončili ZSSR a Japonsko  vojnový stav a nastolili vzájomné diplomatické a iné vzťahy. Otázka Kurilských ostrovov však zostala nedoriešená. V danom vyhlásení Moskva ako priateľské gesto uviedla, že bude zvažovať odovzdanie ostrovov Šikotan a Habomai, a to za podmienky, že oba štáty najprv podpíšu mierovú zmluvu.

V máji 2019 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil, že spoločná deklarácia jasne uvádza, že pohraničný spor môže byť posudzovaný až po podpísaní mierovej zmluvy.