Domáce Šport Top

Preložená olympiáda v Tokiu môže byť v roku 2021 definitívne zrušená. Situácia v Japonsku je mimo kontroly

Japonská vláda súhlasí s odkladom olympijských hier v Tokiu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ako domček z kariet sa rozsypal športový kalendár na rok 2020. Olympiáda v Tokiu, Majstrovstvá sveta v hokeji, Majstrovstvá Európy vo futbale, kompletná tenisová sezóna vrátane grandslamov na Roland Garros v Paríži, vo Wimbledone a na 99% aj na US Open v New Yorku, seriál MS formuly 1, cyklistické Grand Tour Giro d´Italia a Tour de France, NHL, NBA…

 

Pokračovať v sumarizácii všetkého dôležitého by zabralo ďalšie tri strany, no ani to ešte nemusí byť všetko. Ak si totiž niekto myslel, že odkladom na iné termíny sa situácia stabilizuje alebo zmení, môže byť za pár týždňov hlboko sklamaný a v šoku. Prvým a zároveň najvýbušnejším varovaním bolo vyjadrenie šéfa organizačného výboru olympijských hier v Tokiu, ktoré sa preložili na leto 2021. Toširo Muto totiž vyhlásil, že ani ročný odklad hier nemusí byť dostatočný, keďže v Japonsku je vyhlásený núdzový stav a situácia v krajine je kritická. “Myslím si, že nikto nedokáže povedať, či bude možné dostať situáciu pod kontrolu do júla budúceho roka, alebo nie. Teraz vôbec nedokážeme dať jasnú odpoveď, či áno alebo nie. Rozhodli sme sa preložiť olympiádu o rok, čo znamená, že musíme tvrdo pracovať, aby sme boli pripravení. Úprimne dúfame, že do budúceho roka dokážeme koronavírus prekonať,” povedal Muto.

Nuž a to sú informácie, ktoré prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach potrebuje počúvať čo najmenej. “Leto 2021 je najneskorší možný termín. Usporiadatelia aj premiér Abe mi veľmi jasne povedali, že ďalšie odloženie už nebude možné,” doplnil Bach informácie z Tokia. Práve táto veta môže spôsobiť chaos, neistotu a nervozitu na všetkých frontoch. Finančných, športových či politických. Už teraz príde MOV odložením hier o stovky miliónov dolárov a Japonsko odhaduje dodatočné náklady až na 6 miliárd dolárov. Do termínu OH ostáva síce 16 mesiacov, no to nie je žiadna veľká časová rezerva. Športoviská síce stoja, olympijská dedina zatiaľ takisto, no väčšina krajín má uzavreté hranice aj športoviská. Samotní športovci sú okrem toho eliminovaní do domácich podmienok a tieto dôležité detaily sa tak skoro nezmenia. Ak vôbec v tomto roku. Nuž a to by znamenalo jediné – kompletné zrušenie olympiády v Tokiu.

Robiť unáhlené rozhodnutia nik nechce, ale ani dlho špekulovať a predlžovať agóniu nie je rozumné, ani vhodné. Úplne na rovinu a konkrétne to naznačil aj bývalý prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Max Mosley, ktorý navrhuje definitívne skončiť sezónu F1. Veď zatiaľ sa zrušilo 9 Veľkých cien v Austrálii, Bahrajne, Číne, Vietname, Holandsku, Azerbajdžane, Španielsku, Kanade a v Monaku. Pritom na vyhlásenie titulu majstra sveta sa musí odjazdiť aspoň osem veľkých cien. Ostáva ich trinásť.

“Tímy a organizátori Veľkých cien by mali mať záložné plány a mali by už dostať možnosť konať. Momentálne sú v kóme a mnohí strácajú peniaze. Ak sa bude stále len čakať, zvyšuje sa riziko, že straty budú privysoké. Neexistujú záruky, že by sa mohlo začať dokonca v júli. Podľa môjho názoru to skôr vyzerá, že nie. FIA a F1 musia konať a dostať šancu na reformu Formuly 1 na oveľa solídnejšej finančnej báze do budúcnosti,” vyjadril sa Mosley. Bolo by to zároveň ojedinelé rozhodnutie, veď v histórii formuly 1 sa ešte nič podobné nestalo. Nuž a jazdiť formulu bez divákov je šialenstvo, hlúposť a nezmysel. “Bola by to finančná katastrofa pre väčšinu podujatí,” doplnil Mosley.

Jedným z posledných celosvetových podujatí, ktoré museli organizátori preložiť na iný termín je Tour de France, ktoré sa neuskutoční v pôvodne plánovanom termíne od 27. júna do 19. júla. Preteky preložili o mesiac neskôr. Aj keď ešte nie je známy presný dátum. Tour by mohla odštartovať 25. júla v Nice a skončiť v Paríži 16. augusta. Ale to by bol veľký problém, keďže španielska Vuelta je naplánovaná od 14. augusta do 6. septembra a jej organizátori zatiaľ nič nezmenili. Cyklisti a ich tímy by tak mali poriadny chaos ako poskladať jednotlivé výbery, sprievodné vozidlá a personál či zariadiť logistiku. Tour de France je síce najväčšie a najprestížnejšie cyklistické podujatie planéty, ale kolízia termínov by spôsobila vážne problémy aj francúzskym organizátorom. Aj keď je možné, že napokon pre pandémiu a reštrikcie zrušia obe akcie, čo je v súčasnosti asi najreálnejšia možnosť.

Mohlo by vás zaujímať: