Politika Top Zahraničné

Prekvapivá informácia z Londýna. Theresa Mayová plánuje svoju demisiu

Britská premiérka Theresa Mayová má podľa médií pripravovať svoju demisiu. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Rokovanie Veľkej Británie s Európskou úniou (EÚ) o brexite stále prebiehajú. Zatiaľ nikto nevie, ako a či prebehne vystúpenie Spojeného kráľovstva v dohodnutom termíne 29. marca. Britská premiérka Theresa Mayová v januári neuspela v hlasovaní v Dolnej komore britského parlamentu. Poslanci ňou vyrokovanú dohodu odmietli. Teraz priniesol The Sun prekvapivú informáciu.

Britská premiérka Theresa Mayová pripravuje podľa britského The Sun na leto svoju demisiu. Najmenej dvaja vysokopostavení zástupcovia vládneho kabinetu vyslovili svoj dojem, že Mayová skutočne tento krok plánuje. Chce tak získať vplyv na to, kto po nej preberie post, napísal v pondelok The Sun.

Denník citoval nemenovaného konzervatívneho poslanca. Ten povedal: “Existuje tu silný pocit, že opúšta svoju cestu. Jej celý potenciál bol spálený tu a v Bruseli a teraz musí niekto iný s novým mandátom prebrať opraty.”

Špekuluje sa, že premiérka by mohla odstúpiť v lete.

Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier. (TASR/AP)

Čo je nové v rokovaniach o brexite

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier v pondelok rokoval s britským ministrom pre brexit Stephenom Barclayom. Podľa informácií britskej vlády prebiehali rokovania konštruktívne. Obaja politici sa rozprávali o ďalších krokoch týkajúcich sa odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, uviedol hovorca vládneho kabinetu. V diplomatickej reči to väčšinou znamená: Nedosiahol sa žiadny výrazný pokrok. 

Pri rozhovoroch išlo o to, či sa podarí nájsť cesta, ktorá by bola prijateľná ako pre britský parlament tak aj pre Brusel. V nasledujúcich dňoch sú naplánované ďalšie stretnutia. 

Mayová požiadala poslancov, aby jej dali viac času na rozhovory s EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok požiadala poslancov britského parlamentu, aby jej dali viac času na rozhovory s predstaviteľmi Európskej únie, s ktorými znovu prerokováva dohodu o brexite. Požiadavku vyslovila len niekoľko týždňov pred plánovaným vystúpením Británie z EÚ 29. marca, pripomenula tlačová agentúra AFP.

“Keďže sme sa dohodli s EÚ na ďalších rozhovoroch, potrebujeme teraz nejaký čas na ukončenie celého procesu,” uviedla podľa TASR Mayová. Vláda podľa nej predloží poslancom 26. februára nové vyhlásenie k tejto záležitosti, ak dovtedy celý proces neuzavrie, pričom v takom prípade sa 27. februára uskutoční v parlamente ďalšia séria hlasovaní o brexite.

Mayová v utorkovom vystúpení informovala britský parlament o svojich najnovších stretnutiach v Bruseli a Dubline, zameraných na zabezpečenie “rozvodovej” dohody s EÚ.

“Rozhovory sú v rozhodujúcej fáze a my si musíme zachovať pevné nervy,” zdôraznila pred poslancami, ktorí minulý mesiac drvivou väčšinou hlasov odmietli dohodu dosiahnutú ä vládou s Bruselom. Premiérka sa odvtedy pokúša vyrokovať zmeny, ktoré by uspokojili Dolnú snemovňu britského parlamentu.

Mayová poslancom v utorok povedala, že vláda im predloží na hlasovanie upravenú dohodu, ak na rokovaniach s EÚ dosiahne potrebné zmeny.