Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

Prekvapenie, ktoré vyčarí úsmev na tvári. Slovákov čaká prvá online premiéra

Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

BRATISLAVA – Po mnohých opatreniach a zákazoch konečne niečo pozitívne. Slovenské národné divadlo (SND) svojich priaznivcov zatiaľ privítať nemôže. V týchto ťažkých časoch ale pripravilo pre milovníkov dosiek, ktoré znamenajú svet, aspoň čiastočnú kompenzáciu. Už dnes láka na svoju vôbec prvú online premiéru. Priamy kontakt s návštevníkmi upevnia hrou Sova z pera Natalie Kocáb.

 

Exkluzívne. Aj toto slovo podľa SND vystihuje ich unikátny nápad. Rozhodli sa totiž Slovákom spríjemniť piatkový večer. O 19:00 bude odvysielaný na youtube online prenos premiéry hry Sova. ,,Záleží nám aj v tomto komplikovanom čase pandémie na priamom kontakte s vami. Z Modrého salóna v novej budove SND môžete sledovať na youtube online prenos premiéry hry Sova z pera Natalie Kocáb,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Vek je iba číslo

Diváci sa môžu tešiť na príbeh plný vzťahových a názorových stretov. Nebude chýbať ani vzájomné porozumenie, občas okorenené štipkou cynizmu. Vo vile syna a otca zároveň sa ocitnú dve ženy, stará mama a jej vnučka. Mladá žena Vendy je slobodná matka s dieťaťom, o ktorom sa jeho otec nestihol pred svojou smrťou dozvedieť. Babička, intelektuálka, tiež ovdovela a nevládze žiť sama vo svojom dome.

Hľadajú nový domov, na ktorý sú obe odkázané. Ich spolužitie zďaleka nie je idylické. Naopak, je plné vzťahových a názorových stretov, ale aj narastajúceho, hlbokého porozumenia. A ako to už býva zvykom, najväčší zmysel a hodnoty svojho obgeneračného prepojenia si uvedomujú, až keď je už neskoro. ,,To, že sa láska míňa, neznamená, že to nie je láska a zásadná reflexia života, ktorý nežijú iba naše hrdinky. Excelentné príležitosti pre vyzreté herečky a osobnosti. Dátum narodenia ich rozdeľuje len navonok. Pochopenie seba a doby, v ktorej žili a žijú, je svedectvom, ktoré stojí za to zdieľať s našimi divákmi,” dodáva SND.

 

Inscenácia odkryje to, čo bolo možno doteraz nevyslovené. Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

Iný uhol pohľadu

Hru Sova napísala česká spisovateľka, dramatička a speváčka Natalie Kocáb. Na objednávku dramaturgie činohry ju ale s desiatimi postavami nanovo prepísala. Vzniklo tak komorné predstavenie pre dve herečky priamo na telo. ,,Téma Sovy ma lákala dlhší čas. Je to téma, ktorá sa dotýka každého. Či už reálne, alebo prenesene. Myslím si však, že v posledných desaťročiach získala novú perspektívu navyše. Ide o starnutie. O preberanie trónu,” zdôraznila Kocáb.

V réžii Valérie Schulczovej sa predstavia Božidara Turzonovová a Barbora Andrešičová. ,,Autorka Natálie Kocáb oplýva dokonalým pozorovacím talentom, vďaka ktorému vytvorila dve hlboké, plastické a mimoriadne rovnocenné postavy babky a vnučky a vsadila ich do silného emotívneho príbehu. Natália však presahuje horizont jednej rodiny. Dotýka sa všeobecného problému schopnosti komunikovať, akceptovať odlišné myslenie a hodnoty. Dokonale rozumie bezbrannosti a samote. A potrebe hľadať záchranné člny v rodine, aj keď sa rozpadá,“ povedala Schulczová.

Dôležitosť tém

Podľa Božidary Turzonovovej Sova osloví obe generácie divákov. ,,Starých rodičov i vnukov. Dozvedia sa o sebe mnohé, čo podľa mňa bude nahlas vyslovené po prvýkrát.” Generačné rozdiely v inscenácii zaujali tiež Barboru Andrešičovú. ,,Mňa zaujala práve tým, o čom je, o generačných rozdieloch, uhloch pohľadu, dôležitosti rôznych tém vzhľadom na vek, o ekológii, vzájomnej vzdialenosti a blízkosti. Má potenciál zaujať či už starších, ale aj mladých divákov práve archetypálnosťou vzájomného správania zo svojich vekových pozícií a tým nastaviť zrkadlo iným.” 

Dôležitú úlohu zohrá aj dážď. ,,Pretože dážď všetko aspoň na chvíľu zmyje. Stíši. A uhladí. Chcela som sa zamyslieť nad odchádzaním. Nad priepasťou, ktorá oddelila ľudstvo dvadsiateho storočia od ľudstva nového, tretieho milénia. A pretože je táto téma nekonečne obsažná, berte to všetko len ako obraz. Jedného roku, dvoch osôb a neprichádzajúceho dažďa,” vysvetlila Kocab.

 

Sova bola napísaná priamo na telo dvom herečkám. Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

Inscenačný tím

Preklad a réžia: Valéria Schulczová

Dramaturgia: Darina Abrahámová

Obsadenie

Babina: Božidara Turzonovová

Vendy: Barbora Andrešičová

 

Mohlo by vás zaujímať: