Politika Top Zahraničné

Prekážka pre Mayovú? Nemôže spustiť brexit bez parlamentu

LONDÝN – Britský najvyšší súd dnes rozhodol, že vláda premiérky Theresy Mayovej nemôže aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy a spustiť tým proces brexitu, teda odchodu Británie z Európskej únie, bez hlasovania parlamentu. Predseda najvyššieho súdu David Neuberger oznámil, že tento krok odhlasovala väčšina z 11 členov súdu, a to v pomere 8 ku 3.

Súd tiež jednomyseľne rozhodol, že brexit nie je nutné prekonzultovať so Škótskom, Walesom a Severným Írskom. Britský generálny prokurátor Jeremy Wright oznámil, že vláda vyhovie rozhodnutiu najvyššieho súdu a že ešte v priebehu dneška poskytnú v parlamente vyhlásenie.

Zmäkčenie brexitu

Dnešné rozhodnutie súdu zvyšuje nádeje medzi politikmi orientovanými na EÚ, že sa im podarí zmäkčiť podmienky odchodu Spojeného kráľovstva z Únie. Aktivisti kampane za odchod namietajú proti verdiktu súdu a tvrdia, že parlament by nemal mať moc zvrátiť vôľu voličov, ktorí vo vlaňajšom referende 23. júna rozhodli o brexite, čiže odchode Británie z 28-člennej Únie.

Mayová chcela pri aktivovaní článku č. 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa dva roky trvajúce oficiálne rokovania s EÚ o brexite, využiť stáročia starú právomoc, známu ako kráľovská výsada. Táto právomoc – tradične prináležiaca panovníkovi – povoľuje robiť rozhodnutia o zmluvách a ďalších záležitostiach bez hlasovania parlamentu.

Foto: pixabay.com