Domáce Spoločnosť Top

Prehnaná rodičovská láska zvyšuje riziko úrazov. Zlá strava robí z detí rozbušky

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Mnohým súčasná generácia detí pripomína chodiace zombie závislé na technológiach. Výdobytky 21. storočia však nie sú jediná vec, ktorá zotročuje čoraz mladšie generácie. Nedostatok pohybu a obezita sú ďalšie faktory, ktoré sužujú žiakov základných škôl. Preto sa medzinárodná sieť výskumníkov pozrela na stravovacie návyky školopovinných detí. V porovnaní s ich rodičmi zaznamenali výrazné rozdiely.

 

Výskum medzinárodnej  štúdie Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) odhalil stravovacie návyky detí vo veku 11, 13 a 15 rokov. Odborníci si zobrali na mušku viac ako 10-tisíc školákov a navštívili približne stovku škôl. Výsledky sú však v mnohých prípadoch zarážajúce.

Napriek tomu, že konzumácia ovocia a zeleniny u žiakov rastie, počet obéznych detí je stále veľký. Už len v porovnaní s prieskumom, ktorý výskumný tím robil pred piatimi rokmi, počet obéznych detí vzrástol. Dôvodom majú byť nepravidelné stravovacie návyky a nedostatok pravidelného pohybu.

Z prieskumu tiež vyplýva, že až tretina 11-ročných chlapcov aj dievčat trpí obezitou. Čo v praxi znamená, že percento tuku v chlapčenskom tele prevýšilo hranicu 25 percent a u dievčat zas 30 percent. ,,S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať, že o pár rokov budú títo školáci tvoriť tretinu mladých dospelých a zastúpenie ľudí trpiacich obezitou bude s rastúcim vekom tejto generácie len rásť,” povedala pre Glob.sk profesorka Andrea Madarasová Gecková z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

,,Až tretina 11-ročných chlapcov i dievčat trpí obezitou, čo pri objektívnom meraní zloženia tela znamená percento tuku nad 25 % u chlapcov a nad 30 % u dievčat,” vyplýva z prieskumu HBSC. Zdroj: pixabay.com

Za alarmujúcu situáciu sú však zodpovední samotní rodičia detí. Mnohí tak svoje ratolesti radšej posadia pred mobil, akoby ich mali poslať na čerstvý vzduch. Následne však stúpa aj miera úrazov u školopovinných detí. ,,Nárast úrazov môže indikovať, že táto generácia nemá dostatočné pohybové zručnosti, dostatočnú funkčnú zdatnosť a jednou z príčin môže byť, že ju nezískajú v útlom destve, lebo ho netrávia vonku, lebo ich rodičia chránia tak veľmi, že im nedovolia obiť si trochu kolienka na ihrisku, lebo nad nimi krúžia ako helikoptéry,” doplnila Gecková.

Rodičia svoje deti radšej posadia pred počítať, lebo sa boja, že si obijú kolená pri hre na dvore. Zdroj: pixabay

Hektika 21. storočia

Z mnohých rodín sa pomaly vytráca domáca strava. Hektický životný štýl častokrát núti zrýchliť aj stravovacie návyky. Výskumníci upozorňujú na trend, ktorý má nepriaznivé účinky na dnešné školopovinné deti. Postrádajú totiž pestrú a pravidelnú stravu. V porovnaní s ich rodičmi už netvorí detský jedálniček každodenné raňajkovanie či čistá voda. Práve naopak. ,,Celkovo je pravidelnosť v stravovaní horšia, pretože ani rodičia ,,nebazírujú” na tradičných časoch pre raňajky, obed a večeru. U detí, v porovnaní s ich rodičmi, sa zvýšila aj konzumácia sladených, energetických nápojov, či tzv. fast food produktov,” skonštatovala pre Glob.sk zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková.

Zo slovenských domácností sa vytráca spravidelné stravovanie a nahrádza ho rýchle jedlo. Zdroj: pixabay.com

Už pred desiatimi rokmi (2009) sa v slovenských domácnostiach začali raňajky objavovať čoraz sporadickejšie. ,,Tento trend je veľmi nežiadúci, pretože nevyspatý, hladný školák má menšiu šancu v škole zvládnuť úlohy a byť úspešný. Navyše, ak sa únava a hlad zaháňa energetickými alebo sladenými nápojmi, čo sa stále deje, výsledkom je nervozita a podráždenosť. Takže sú vlastne takými súdkami s pušným prachom chodiacimi pomedzi učiteľov, ktorí ak ich chcú niečo naučiť, musia mať na nich nároky, ale pôsobiť to môže ako rozbuška,” upresnila Gecková. Takýto proces však pri neustálom opakovaní sa, môže u detí vzbudiť negatívny postoj voči škole a vzdelaniu. Dokonca v budúcnosti tak deti nebudú môcť rozvíjať svoj potenciál.

Galéria
Počet obéznych detí neustále rastie. Zdroj: pixabay.com
Ilustračná foto. Zdroj: pixabay
Rodičia zo strachu o bezpečnosť svojich ratolestí, ich radšej nechajú doma. Zdroj: pixabay.com
Tradičná kuchyňa sa zo slovenských domácností pomaly vytráca. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next