Domáce Parlamentné voľby Politika Spoločnosť

Predvolebné diskusné programy v televíziách odštartujú v sobotu

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V televíziách sa začnú od 8. februára vysielať predvolebné diskusné programy, ako prvá ich v sobotu odštartuje TA3. Verejnoprávna Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) prvý predvolebný program odvysiela 10. februára, o deň neskôr TV Joj a TV Markíza 15. februára. Okrem predvolebných programov môžno 8. februára podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu začať aj s vysielaním politickej reklamy. Kampaň politických strán musí utíchnuť 48 hodín pred voľbami, teda 27. februára od 0:00. Parlamentné voľby čakajú Slovensko v sobotu 29. februára.

 

RTVS vyhradila na predvolebné diskusie spolu 24 hodín vysielacieho času v televízii a rozhlase. „RTVS prinesie rozhovory a diskusie s lídrami všetkých politických subjektov kandidujúcich v parlamentných voľbách,” informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Od pondelka 10. februára začína so štruktúrovanými rozhovormi. Každý pracovný deň do 19. februára si budú môcť diváci a poslucháči vypočuť priority a riešenia v rôznych oblastiach troch politických subjektov, v posledný deň štyroch. RTVS ich odvysiela na Jednotke o 16:25 a v Rádiu Slovensko o 20:05. Poradie, v akom sa volební lídri strán a hnutí predstavia, určil žreb. „Rozhovory majú umožniť lídrom politických subjektov, aby predstavili voličom svoje postoje a predstavy týkajúce sa výkonu funkcie poslanca NR SR a jeho kompetencií pri ovplyvňovaní domácej a zahraničnej politiky,“ priblížil šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan.

Diskusie s kandidátmi na poslancov do NR SR bude RTVS vysielať na Jednotke a na Rádiu Slovensko pod názvom „Parlamentné voľby 2020 – diskusia“, a to v pracovných dňoch od 21. až 26. februára. Kandidáti budú rozdelení do skupín na základe spriemerovaných výsledkov prieskumov verejnej mienky. RTVS avizuje, že pre divákov a poslucháčov pripravuje mimoriadne správy, volebné štúdio počas volebnej noci aj nasledujúceho rána. Do diskusnej relácie O 5 minút 12 pozve televízia predsedov novozvolených politických strán, ktoré sa na základe výsledkov volieb dostanú do parlamentu.

Kľúčová udalosť

Televízia Markíza sériu predvolebných diskusných relácií odvysiela od 15. do 25. februára. „Zástupcov všetkých 25 kandidujúcich politických strán a hnutí sme pozývali podľa kľúča schváleného Radou pre vysielanie a retransmisiu, čiže od tých s najnižšími až po najvyššie volebné preferencie, tak ako nám to ukázali prieskumy dvoch agentúr Focus a AKO,” uviedol pre agentúru SITA PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek. Ako dodal, súkromná televízia bude túto kľúčovú udalosť roka podrobne mapovať vo svojich spravodajských a publicistických reláciách. Samozrejmosťou bude aj mimoriadne volebné štúdio s hosťami, či predvolebné aj povolebné diskusné špeciály so zástupcami kandidujúcich politických subjektov.

V sobotu, 29. februára, krátko pred 22:00, sa na obrazovkách TV Markíza začne priamy prenos mimoriadnej relácie s názvom Voľby 2020 – Volebná noc. „Bezprostredne po zatvorení volebných miestností prinesieme výsledky exkluzívneho exit pollu agentúry Focus, ktorý divákom naznačí ako voľby dopadli. Zároveň budeme počas volebnej noci prezentovať priebežné výsledky z údajov štatistického úradu. Redaktori sa budú naživo hlásiť z volebných centrál všetkých relevantných kandidujúcich subjektov, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu, s aktuálnymi informáciami a prvými reakciami,” priblížil riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča. Moderátori Zlatica Švajdová Puškárová a Michal Kovačič v štúdiu privítajú sociológa Martina Slosiarika, politologičku Anetu Világi a ďalších hostí, ktorí budú počas celej volebnej noci analyzovať a komentovať priebežné výsledky parlamentných volieb. Špeciálne volebné vysielanie bude na TV Markíza pokračovať aj v nedeľu 1. marca, kedy so začiatkom krátko pred 10:00 prinesie prvú povolebnú diskusiu so všetkými víťazmi volieb. Volebné dianie bude TV Markíza mapovať aj vo svojich štandardných spravodajských a publicistických reláciách, komplexné informácie a výsledky sprostredkuje tiež portál TVnoviny.sk.

Televízia TA3 venuje predvolebným debatám najviac vysielacieho času zo všetkých slovenských vysielateľov. Pre agentúru SITA to uviedla asistentka generálneho riaditeľa televízie Darina Baranová. „Od 8. februára do 26. februára naplánovala Televízia TA3 vysielanie diskusných relácií s kandidátmi jednotlivých politických strán a koalícií politických strán v programovom formáte Téma dňa o 19:30. Od 8. februára do 23.februára pozýva do diskusných relácií Televízie TA3 kandidátov politických strán a koalícií politických strán, ktoré sa v prieskume agentúry AKO vypracovanom exkluzívne pre televíziu TA3 umiestnili na prvých dvanástich miestach,” priblížila Baranová.

Náhodný výber

V dueloch sa stretne jedenásť kandidátov z každej z týchto politických strán alebo koalície strán, pričom pôjde vždy o prvých jedenásť kandidátov. Dvojice boli určení náhodným výberom na základe žrebovania. „Vždy však voči sebe budú stáť kandidáti s rovnakým číslom na kandidátnej listine príslušnej politickej strany alebo koalície politických strán. Každý kandidát dostane k dispozícii rovnaký čas 10 minút,” dodala Baranová. Od 24. februára až 26. februára v relácii Téma dňa od 19:30 odvysiela televízia TA3 posledné rozhodujúce debaty, pričom jednotlivých kandidátov do vysielania si nominuje strana alebo koalícia strán podľa vlastných preferencií. Debatovať budú štvorice kandidátov podľa výsledku prieskumu verejnej mienky agentúry AKO. Každý kandidát dostane k dispozícii rovnaký čas 15 minút.

V programe TV JOJ plánujú odvysielať štyri špeciálne predvolebné diskusie a jednu povolebnú, všetky pod názvom Na hrane – Voľby 2020. Ako pre agentúru SITA uviedla Miroslava Klempová z TV JOJ, predvolebné diskusie budú v termínoch 11., 13., 18. a 20. februára, teda v utorky a štvrtky od 21:40. Povolebná diskusia bude v nedeľu 1. marca o 9:30. Moderátorom diskusií bude tvár relácie Na hrane Michal Magušin a hostí bude spovedať v mierne upravenom štúdiu svojej štvrtkovej relácie.

„Televízia vyberá hostí do jednotlivých predvolebných diskusií na základe prieskumu verejnej mienky agentúry Polis Slovakia, ktorý si dala vypracovať pre potreby relácie Na hrane. Priestor dostanú všetky kandidujúce strany a televízia má ambíciu dostať do štúdia volebných lídrov,” podotkla Klempová. Dodala, že vrcholom bude práve posledná z predvolebných diskusií vysielaná 20. februára, kedy sa v štúdiu stretnú lídri najsilnejších strán. „V povolebnej diskusii, hneď ráno 1. marca po skončení volieb, ukážeme divákom atmosféru nočných volebných centrál jednotlivých kandidujúcich strán, ponúkneme kompletné výsledky volieb a ich analýzy, ukážeme rozdelenie kresiel v parlamente a rozanalyzujeme možnosti povolebnej spolupráce strán s kľúčovým hosťom politologičkou Anetou Világi,” avizovala Klempová.