Domáce Politika Top

Predvolali ju na výsluch. Exčlenka Smeru vypovedala o korupcii

NITRA – Bývalá členka Smeru-SD Renáta Kolenčíková vypovedala v piatok na polícii ku korupcii a klientelizmu v Smere-SD. Dnes dostala predvolanie na výsluch na prokuratúre, ktorý má byť v pondelok.

Ako dnes povedala pre médiá na mestskom zastupiteľstve v Nitre, kde je poslankyňou, „kontaktovali ma z Národnej kriminálnej agentúry, vypovedať som bola v Nitre na Osvaldovej ulici na protikorupčnom, prišli za mnou z Bratislavy. Vypovedala som asi hodinu a pol. Pýtali sa ma, či nechcem osobnú ochranu“.

Polícii nedôveruje

Ochranu podľa svojich slov odmietla, pretože polícii Slovenskej republiky nedôveruje. Ohrozená sa necíti, zatiaľ ju podľa jej slov v súvislosti s jej výpoveďou nikto nezastrašoval. Jej výpoveď sa týkala najmä bytu, ktorý získala rodina krajského šéfa Smeru-SD Tibora Glendu a klientelizmu a rodinkárstva zo strany členov Smeru-SD.

Kolenčíková hovorí, že na všetko má dôkazy, ktoré schovala na troch rôznych miestach. Informácie, ktoré poskytla vyšetrovateľom, boli podľa jej slov bez osobných údajov dotknutých osôb, ktoré vymazala.

Vypovedala o byte v Nitre

Pred vyšetrovateľmi vypovedala o byte v Nitre, ktorý v roku 2007 lacno kúpila od mestského bytového podniku Službyt Glendova zamestnankyňa z firmy Revis Jana Hanusová. „Ju poznám, je to slušná rodina, aj som sa čudovala, že chce ten byt. Od nej ho následne odkúpila Glendova dcéra. To už bola silná káva na mňa,“ hovorí Kolenčíková.

Ako ďalej pokračovala, byt bol podľa oficiálnych dokumentov v dezolátnom stave a preto sa mal predať za minimálnu hodnotu. „Riaditeľ Službytu Pavol Bielik je hlboko veriaci a pravdovravný a keď som sa ho na to pýtala, povedal mi, že bola tam vymenená sanita a inštalácie za mestské peniaze,“ uviedla Kolenčíková.

Dvonč si na predaj bytu nepamätá

V účtovníctve Službytu bola zaúčtovaná suma za byt 384-tisíc slovenských korún, pričom vtedy sa také byty v Nitre predávali zhruba za milión korún, dodala. Byt na sídlisku Klokočina previedlo mesto na Službyt v roku 2006, keď bol jedným z jeho konateľov Tibor Glenda.

Primátor Nitry Jozef Dvonč dnes reagoval, že na predaj tohto bytu si nepamätá. „Vy sa pamätáte na to, čo ste robili v roku 2006? Nikdy sme nikoho neuprednostňovali a dodržiavali sme poradovník, ktorý bol schválený,“ povedal. Agentúre SITA sa dnes s Tiborom Glendom skontaktovať nepodarilo, telefón nezdvíhal.

Rodinkárstvo v Nitrianskom samosprávnom kraji

Kolenčíková pred vyšetrovateľmi z Národnej kriminálnej agentúre vypovedala aj o rodinkárstve členov Smeru-SD v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja, kde je poslankyňou.

„Richterov syn robí na verejnom obstarávaní, na organizačnom robí Glendova nevesta, jeho dcéra robí na regionálnom rozvoji, Danišova vnučka robí na VÚC, na okresnom úrade robí synovec Glendu,“ vymenovala Kolenčíková.

Borík vraj konal na Glendove pokyny

Práve Tibor Glenda bol podľa nej tým, na koho príkaz konal bývalý podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja za Smer-SD Vladislav Borík, ktorý bol obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní na kraji a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste.

„Borík pred sudcom označil Glendu, že konal na jeho pokyn. Vlado Borík nikdy neurobil niečo bez toho, aby krajský predseda dal pokyn. Ja sa len čudujem, ako môže niekto urobiť takéto niečo a mať čisté svedomie,“ skonštatovala Kolenčíková.

Vypovedala len k tým veciam, na ktoré má dôkazy

Ako ďalej dodala, vie aj viac vecí a vypovedala len k tým, na ktoré má rukolapné dôkazy. Rozhodnutie vyjsť na verejnosť s týmito informáciami v nej zrelo podľa jej slov dlho a teraz sa cíti oslobodene.

Kolenčíkovú dnes na mestskom zastupiteľstve v Nitre poslanci zbavili funkcií. Prišla o členstvo v Mestskej rade a o post konateľky Službytu. Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Milan Burda návrhy odôvodnil tým, že Kolenčíková už nie je v klube Smeru-SD.

Foto: renatakolencikova.sk