Domáce Spoločnosť

Predsedom tretieho senátu Ústavného súdu po Mamojkovi sa stal Vernarský

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

KOŠICE – Predsedom tretieho senátu Ústavného súdu (ÚS) SR je od pondelka sudca Martin Vernarský. V tejto funkcii vystriedal Mojmíra Mamojku, ktorý sa v máji vzdal postu ústavného sudcu. Vyplýva to z dodatku k tohtoročnému rozvrhu práce ÚS.

 

Dodatok prijalo plénum ÚS na neverejnom zasadnutí v stredu 27. mája, informovala v pondelok TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová. “Prijatie dodatku si vyžiadalo vzdanie sa funkcie sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky Mojmíra Mamojku 13. mája 2020,” uviedla.

Mamojkovi hrozilo disciplinárne konanie v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho sporných kontaktoch s obžalovaným podnikateľom Marianom K. Návrh na jeho podanie zvažoval predseda ÚS Ivan Fiačan. Mamojka sa ešte pred takýmto rozhodnutím vzdal funkcie, ktorá mu zanikla koncom mája. “K rozhodnutiu odísť z funkcie sudcu Ústavného súdu ma viedla tak uvažovaná právna úprava Ministerstva spravodlivosti SR o vekovej hranici ústavných sudcov, ako aj zdravotné problémy,” uviedol Mamojka pre novinárov.

ÚS má štyri senáty, ktoré aktuálne pracujú v tomto zložení: prvý senát – Jana Baricová (predsedníčka), Rastislav Kaššák a Miloš Maďar, druhý senát – Ľuboš Szigeti (predseda), Jana Laššáková a Peter Molnár, tretí senát – Martin Vernarský (predseda), Ivan Fiačan a Peter Straka, a štvrtý senát – Miroslav Duriš (predseda), Ladislav Duditš a Libor Duľa. Členom tretieho senátu sa stal po novom predseda ÚS Ivan Fiačan, ktorý bol pred tým v prvom senáte.