Top Župné voľby

Osemnásť kandidátov. Kto sa stane novým bratislavským županom?

BRATISLAVA – O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) má v nadchádzajúcich voľbách do orgánov vyšších územných celkov záujem 18 uchádzačov, ktorí do polnoci 5. septembra predložili svoje kandidačné listiny. Spomedzi uchádzačov je deväť nezávislých, ostatní majú podporu politických strán.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol vedúci právneho oddelenia BSK a zároveň zapisovateľ volebnej komisie BSK Matúš Šaray, doručené kandidačné listiny bude ešte kontrolovať Volebná komisia BSK a potom ich zaregistruje. „Až po registrácii možno hovoriť o definitívnom zozname kandidátov,“ dodal Šaray.

Niekoľko nezávislých kandidátov

Nezávislými kandidátmi na post predsedu BSK sú publicista Rastislav Blaško, podnikateľ Jozef Danko, súčasný predseda BSK Pavol Frešo, bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, novinár Ľubomír Huďo, podnikateľ Martin Jakubec, starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory Ján Mrva a bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler.

Koalícia strán Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA, Strana maďarskej komunity, Občianska konzervatívna strana, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska postavila ako svojho kandidáta poslanca NR SR za SaS Juraja Drobu.

Ďalší uchádzači

Za Stranu zelených Slovenska (SZS) kandiduje jej predsedníčka Natália Hanulíková. Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov postavila ako svojho kandidáta súkromného podnikateľa Ľubomíra Kolárika. Pedagóg Marián Leinerovič kandiduje za Nový parlament, publicistu Daniela Krajcera podporujú strany Most-Híd, SKOK – Európski liberálni demokrati a Strana zelených.

Strana moderného Slovenska podporí farmaceuta Milana Lopašovského, SNS štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka, Komunistická strana Slovenska prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.

November prinesie zmenu

V súčasnosti je v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja 44 poslancov, od novembra však bude zmena. Po voľbách bude v krajskom zastupiteľstve zasadať päťdesiat poslancov z dvadsiatich štyroch obvodov. Tento rok o tom rozhodli poslanci Bratislavského samosprávneho kraja. Do zastupiteľstva kandiduje 368 poslancov, z toho 81 je nezávislých.

Voľby do vyšších územných celkov budú 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

Foto: SITA/Peter Maďar