Zahraničné Politika Top

Predsednícke trio sa stretlo na Malte: Hlavnou témou boli kvóty

VALLETTA – Obe krajiny, ako Holandsko, tak aj Malta, privítali slovenskú iniciatívu i napriek vlastným predstavám ohľadom migrácie. Slovenský premiér Robert Fico to povedal po dnešnom stretnutí predsedníckeho tria v Rade EÚ v maltskej Valette. Ako uviedol, využil príležitosť a na stretnutí predstavil návrh slovenského predsedníctva.

“Navrhujeme, že každý bude musieť preukázať nejakú mieru solidarity, ale sami si vyberieme, ako tá solidarita má vyzerať. Ak nechceme prijať migrantov, a my nechceme, tak môžeme napríklad poslať viac policajtov, môžeme dať viac finančných prostriedkov, môžeme dať viac odborníkov, tá solidarita sa dá prejaviť aj napríklad mechanizmom, ktorý máme v Gabčíkove, že pomáhame Rakúsku so žiadateľmi o azyl, ale principiálne opakujem znovu, som proti povinným kvótam a nikto nemôže nútiť suverénnu krajinu, aby navozila na svoje územie ľudí na základe rozhodnutia Rady ministrov vnútra. Jednoducho s týmto ja nemôžem nikdy súhlasiť,” prízvukoval slovenský premiér.

Súhlasil so slovami maltského premiéra Josepha Muscata, že momentálne nemáme nič, pretože kvóty sú mŕtve, nikto ich nerešpektuje a návrh Európskej komisie, ktorý hovorí o povinných kvótach do budúcnosti vrátane pokút, nemá podporu. Zdôrazňoval, že je potrebné hľadať kompromis, ktorý vidí v tzv. efektívnej solidarite, teda myšlienke založenej na tom, že každá krajina by mohla solidaritu vyjadriť svojim vlastným spôsobom. “Principiálny postoj mojej vlády aj mňa osobne v tomto duchu poznáte. Patrím medzi tých predsedov vlády, ktorí odmietajú povinné kvóty,” dodal premiér.

Spolu so svojim holandským partnerom Markom Ruttem a maltským premiérom Josephom Muscatom ďalej diskutovali aj o externých témach, ako sú prezidentské voľby v Spojených štátoch, politická situácia v Taliansku či vo Veľkej Británii. “Bolo to mimoriadne otvorené stretnutie a ukazuje sa, že nás čakajú veľmi ťažké politické diskusie na summite, ktorý bude v decembri,” konštatoval Robert Fico. Budúci týždeň by mal v Bratislave prijať hlavného britského vyjednávača, ktorý má na starosti vzťah medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Ako holandský, tak aj maltský premiér pochválili priebeh slovenského predsedníctva a spolu vyzdvihli jeho doterajšie úspechy, najmä dosiahnutie dohody v otázke Pohraničnej a pobrežnej stráže a Parížskej dohody o klimatických zmenách.
Obaja priznali, že v otázke migrácie sa názory členských krajín EÚ líšia, budú sa však snažiť hľadať kompromis. Holandský premiér uviedol, že predstavitelia EÚ sú pripravení na to, aby si udržali dobré vzťahy s Tureckom. “Máme spoločné stanovisko na brexit, 27 krajín dokázalo dospieť k jednotnému stanovisku, ale v otázke migrácie musíme prejsť ešte dlhú cestu,” dodal na margo migrácie maltský premiér.