Domáce Politika Top

Predseda parlamentu prekvapil. Danko nečakane vypovedal koaličnú zmluvu

BRATISLAVA – Slovenská národná strana (SNS) dnes vypovedala Koaličnú zmluvu. Oznámila to e-mailom šéfka Komunikačného odboru NR SR Zuzana Čižmáriková. Podľa informácií agentúry SITA v koalícii nastal konflikt pre ministerstvo školstva. Ako informoval agentúru SITA zdroj z prostredia národniarov, SNS odmietla zakrývať prešľapy na ministerstve školstva exministra Juraja Draxlera a podnikateľa Jaroslava Brhela.

Ako informovala Čižmáriková, predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vypovedal Koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd. Ako dôvod uvádza absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu, s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

Text už majú aj Most-Híd a Smer

„Dobrá sociálno – ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ uvádza sa vo vyhlásení. SNS zároveň navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením Slovenskej národnej strany o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Text, ktorý e-mailom poslala do tlačových agentúr šéfka Komunikačného odboru NR SR Zuzana Čižmáriková o vypovedaní Koaličnej zmluvy, už dostali od SNS aj koaliční partneri, teda Smer-SD a SNS. Agentúre SITA to potvrdili v straníckych centrálach.

Jednostranne to nejde

SNS jednostranne vypovedať Koaličnú zmluvu nemôže. Ako sa totiž uvádza v Koaličnej zmluve, ktorej kópiu má agentúra SITA k dispozícii, zrušenie Koaličnej zmluvy musí byť vyhotovené písomne a podpísané predsedami všetkých troch koaličných strán, teda okrem SNS sa pod zrušenie zmluvy musia podpísať aj predseda Smeru Robert Fico a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. To isté platí aj pre všetky zmeny, doplnky a dodatky Koaličnej zmluvy.

Vypovedanie Koaličnej zmluvy predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejom Dankom je podľa politického analytika Jána Baránka „pokračovaním konfliktu medzi SNS a Smerom, ktorý existuje od začiatku koalície“.

Dôvody sú vágne

Ako ďalej povedal, dôvody sú veľmi vágne a môže ich byť viac. „Nevidíme do pozadia toho, ako si koalícia prerozdelila mocenské a ekonomické záujmy,“ upozornil. Podľa Baránka situácii nepridal ani aktuálny škandál ministra školstva Petra Plavčana v súvislosti s prideľovaním eurofondov na výskum, ktorý sa síce v rámci koalície vyriešil, ale nevieme, za akých podmienok koaliční partneri Plavčana podržali.

Baránek sa zároveň domnieva, že ide o snahu SNS o zvýšenie ich voličských preferencií. Podľa neho paradoxne veta: „Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania“, uvedená Dankom v závere zdôvodnenia vypovedania Koaličnej zmluvy, kopíruje vyhlásenia Roberta Fica a práve táto veta rozbíja koalíciu. Za vypovedaním koaličnej zmluvy Andrejom Dankom je pravdepodobne nesúlad v názoroch vo vnútri koalície, ako dať pocítiť občanovi, že štátu sa darí lepšie, dodal Baránek.

Foto: SITA