Domáce Politika Top

Znovuzvolený Hlina je rád, že s jeho víziou sa stotožnili aj delegáti

RUŽOMBEROK – Predseda KDH Alojz Hlina je rád, že vízia, ktorú predstavil pred dvoma rokmi, nemusel meniť a že sa s ňou stotožnili aj delegáti, ktorí sa zúčastnili dnešného snemu KDH. Na ňom opätovne za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia zvolili práve Hlinu. „Ste pri činnosti, kde na konci je, bude silná rešpektovaná moderná kresťanskodemokratická strana, presne taká KDH bude,” povedal Hlina.

Pod pojmom moderná strana Hlina vidí hlavne silu strany. Podľa neho dnes socialisti nie sú socialisti, národniari nie sú národniari. Podľa neho je dôležité, aby KDH neodmietlo ľudí, ktorí k ním “priplávajú”. „Ide doba po Ficovi. Konečne. Urobme tak, aby tu nebola zas doba po niekom. Poďme sa v opozícii na niečom dohodnúť. A ja tam zárodky toho racionálneho už vidím,” povedal Hlina.

Hlina zároveň pripomenul, že Richarda Vašečku nominoval ako kandidáta do predsedníctva strany. O jeho prijatí však rozhodne Rada KDH. „Stretneme sa s Richardom a povieme si o tom viac,” dodal.

Snem KDH dnes rozhodne aj o zmene Stanov KDH a aj o zmene názvu KDH na KDH – Kresťanskí demokrati. Táto zmena je podľa Hlinu prirodzená, keďže aj svet sa mení. Pre zmenu stanov treba podľa Hlinu väčšinový súhlas. „Chceme sa nazvať tým, čím sme,” uviedol. Marketing je náročný a podľa Hlinu je mnoho faktorov, na základe ktorých prichádza zmena. „Zmena nám nemôže ublížiť, zmena nám môže pomôcť. Ja vyjadrujem presvedčenie, že nám to pomôže,” dodal. Zaznamenal ambíciu ukradnúť názov Kresťanskí demokrati. „Ak by ste chceli zakývať s KDH, tak si založte stranu s názvom Kresťanskí demokrati. My sme zaznamenali tento pokus,” povedal. Preto sa rýchlo premenovala jeho strana Občania rýchlo na Kresťanskí demokrati. A teraz strana Kresťanskí demokrati zanikne a KDH sa zmení na KDH – Kresťanskí demokrati. Vznikol falošný facebookový profil.

Na otázku, či by išlo KDH do parlamentných volieb ako súčasť SDK, o čom hovoril líder OĽaNO Igor Matoč, Hlina uviedol, že KDH je jediná konzervatívna strana na Slovensku. „Prečo by sme my šli do SDK? O tom, ako pôjde KDH do volieb, rozhoduje Rada KDH. Politika je zápas a my zápasíme. Urobme výsledok a po voľbách sadnime za stôl,” uviedol Hlina. Zároveň však podľa neho má zmysel budúca spolupráca KDH, SaS a OĽaNO. „Verím v racionalitu konania,” dodal.

Hlina vidí aj potenciál, pritiahnuť voličov, ktorí odídu od Smeru-SD. „Už nie sú stabilní a a ani víťazí,” uviedol na margo Smeru Hlina s tým, že KDH má predpoklad na to, aby si týchto voličov získal. „Pre Slovensko by to bolo dobré,” dodal.