Zahraničné Politika Top

Zhatí jeho plány? Šéf britskej Dolnej snemovne nechce Trumpov prejav

LONDÝN – Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow včera povedal, že je dôrazne proti tomu, aby americký prezident Donald Trump počas oficiálnej návštevy Británie prehovoril pred členmi oboch parlamentných komôr.

„Vážime si naše vzťahy s USA… ale cítim veľmi silno, že náš odpor voči rasizmu a sexizmu a naša podpora rovnosti pred zákonom a nezávislého súdnictva sú nesmierne dôležité hodnoty,” povedal dnes Bercow poslancom, ktorí ho odmenili búrlivým potleskom.

Bercow musí súhlasiť

Britská premiérka Theresa Mayová navštívila minulý mesiac Washington a pozvala Trumpa na štátnu návštevu Británie.

Bercow je jedným z troch britských predstaviteľov, ktorí musia súhlasiť s akýmkoľvek prejavom v parlamente na žiadosť vlády. Ako predseda Dolnej snemovne však musí zachovávať politickú nestrannosť a niektorí jeho kritici tvrdia, že toto pravidlo dnes porušil.

Farage a Corbyn zaujali opačné postoje

Bývalý vodca Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, silný stúpenec Trumpa, na Twitteri napísal, že Bercow by mal byť v súlade s parlamentnými tradíciami neutrálny. Vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn však Bercowa za jeho postoj k Trumpovi pochválil.

„Musíme sa postaviť za hodnoty našej krajiny. Trumpova štátna návšteva by sa nemala uskutočniť,” dodal s tým, že ju treba po jeho obmedzení imigrácie do USA odložiť. Vodca strany Liberálni demokrati Tim Farron povedal, že Trump „nie je (v Británii) vítaný”.

Masívna podpora internetovej petície

Vyše 1,8 milióna ľudí už podporilo internetovú petíciu, ktorá vyzýva britský parlament, aby prinútil vládu obmedziť Trumpovu oficiálnu štátnu návštevu na návštevu nižšej kategórie alebo ju odložiť. Parlament bude o tejto petícii rokovať 20. februára.

Termín Trumpovej návštevy ešte nebol stanovený a rovnako mu nebolo oficiálne navrhnuté, aby prehovoril v parlamente, v ktorom v minulosti počas štátnych návštev vystúpili napríklad kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a čínsky prezident Si Ťin-pching.

Foto: SITA