Politika Zahraničné

Predčasné voľby na Ukrajine sa budú konať koncom júla

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: TASR/AP

KYJEV – Predčasné parlamentné voľby by sa na Ukrajine mohli konať 21. alebo 28. júla. Po konzultáciách lídrov parlamentných frakcií s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to podľa agentúry Interfax v utorok uviedla prvá podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková.

 

Dodala, že zo Zelenského vyjadrení počas konzultácií s parlamentnými politikmi vyplynulo, že má v úmysle vydať “takýto výnos”. Spresnila, že sa tak nestane “dnes, ale v najbližších dňoch, aby bola zákonná lehota a voľby sa konali v nedeľu o 60 dní”. “Teda buď 21. júla, alebo 28. júla,” vyhlásila Heraščenková.

Líder frakcie Radikálnej strany Oleh Ľaško po konzultáciách pred novinármi tvrdil, že podľa predbežnej dohody s novým prezidentom sa predčasné voľby na Ukrajine uskutočnia 21. júla.

Podľa Ľaška bude výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb zverejnený v stredu. Dodal, že ešte pred voľbami bude potrebné zmeniť volebný zákon.

Zelenskyj v utorok pozval lídrov frakcií v ukrajinskom parlamente, ako aj jeho vedenie, aby prerokovali otázku rozpustenia zákonodarného zboru. Zelenskyj totiž v pondelok vo svojom inauguračnom prejave avizoval jeho rozpustenie a vypísanie nových volieb. Žiadal tiež odchod súčasnej vlády i viacerých ľudí z čela dôležitých rezortov.

Zelenskyj v utorok podľa Interfaxu predostrel návrh, aby sa v parlamentných voľbách prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila na tri percentá.