Zahraničné

Pred vládnou ofenzívou v Sýrii presúva Turecko ďalšie zbrane k hranici

Istanbul  – Pred očakávanou ofenzívou sýrskych vládnych síl v provincii Idlib na severozápade krajiny presúva susedné Turecko do pohraničia ďalšiu vojenskú techniku. Tlačová agentúra DPA to uviedla v utorok s odvolaním sa na správy tureckých médií.
Ankara podľa údajov štátnej agentúry Anadolu vyslala tanky do juhotureckej provincie Hatay, zatiaľ čo denník Hürriyet informoval o preprave obrnených vozidiel a ťažkých diel cez územie ďalšej pohraničnej provincie Kilis. Zdroje z prostredia bezpečnostných zložiek uviedli, že armáda rozmiestnila obrnené vozidlá na opačnej strane hranice, čo má prispieť k zastaveniu prípadnej vlny utečencov smerujúcich do Turecka. Rozšírila zároveň veľký utečenecký tábor v sýrskej pohraničnej oblasti Átima.
Turecko už teraz poskytuje útočisko viac než trom miliónom utečencov zo Sýrie a ďalších odmieta prijať.
Podľa Anadolu turecká armáda taktiež posilňuje ochranu 12 pozorovateľských stanovíšť na severozápade Sýrie, kam vyslala autá naložené štvormetrovými betónovými blokmi s hmotnosťou 12 ton. Tieto stanovištia Turecko zriadilo na základe dohody s Iránom a Ruskom o tzv. zónach deeskalácie v Sýrii.
Sýrska provincia Idlib zostáva po rokoch občianskej vojny v tejto blízkovýchodnej krajine poslednou baštou protivládnych povstalcov, proti ktorým sa Damask zrejme chystá zakročiť.
Rusko je v sýrskom konflikte podporovateľom vlády v Damasku, zatiaľ čo Turecko stojí na strane protivládnych povstalcov.
Odhaduje sa, že v husto obývanej provincii Idlib je sústredených približne 10.000 bojovníkov skupín napojených na teroristickú sieť al-Káida. V tej istej oblasti však žijú aj približne tri milióny civilistov, čo v súvislosti s očakávanou ofenzívou vyvoláva obavy z humanitárnej katastrofy.