Zahraničné

Pred Európskou radou sa zídu lídri V4 k ochrane schengenu

BRATISLAVA – Najmä migrácii bude venované zasadnutie Európskej rady v Bruseli, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 15. októbra a v piatok 16. októbra. Na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti to potvrdil predseda vlády Robert Fico. Predpokladá, že účastníci summitu sa k téme hospodárskej a menovej únie ani nedostanú, témy migrácie a Sýrie, Líbye zaberú väčšinu rokovania. Pred začiatkom summitu sa stretnú krajiny V4 a prediskutujú nielen spoločný postoj k zámerom rady, ale aj kroky na posilnenie vonkajšej schengenskej hranice.

Fico prezentoval poslancom výboru dnešné rozhodnutie vlády SR podporiť vyslanie 50 policajtov zo Slovenska na mesiac do Maďarska na hliadkovanie na maďarsko-srbskej hranici. Vyšleme ich od 20. októbra v nadväznosti na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra adresovanú Rakúsku, Poľsku a Česku o výpomoc formou spoločných hliadok. Maďarská strana zabezpečí stravu a ubytovanie ako aj pohonné hmoty pre automobily. Fico o tomto príspevku k ochrane schengenskej hranice hovoril po skončení dnešného rokovania vlády telefonicky s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a Orbán podľa Ficových slov ocenil tento príspevok Slovenska s tým, že je špecifický znalosťou maďarčiny našich policajtov. Verí, že sa projekt osvedčí v praxi a ukáže sa, že krajiny dokážu efektívne spolupracovať pri ochrane vonkajších schengenských hraníc EÚ. “Verím, že po oznámení príspevku Poľska spečatíme túto spoluprácu V4, ktorá je mimoriadne významná. Dáva tým návod aj iným štátom, ako by mohli pristupovať k ochrane vonkajších hraníc,“ doplnil Fico s tým, že SR naďalej ponúka pomoc Grécku a Taliansku pri zriaďovaní tzv. hotspotov, teda miest, v ktorých sa majú pri vstupe do EÚ zhromažďovať a identifikovať migranti. Predseda vlády zároveň pripomenul pripravované cvičenia aj na zelenej slovensko – maďarskej hranici, ktoré majú zaistiť zvládnutie kritickej situácie v príleve migrantov.

Premiér Fico víta, že sa Európska rada bude venovať aj dôvodom migrácie – situácii v Sýrii a v ďalších krajinách, odkiaľ prichádzajú migranti. Diskutovať sa bude aj o situácii v Turecku, Jordánsku a v Libanone, kde sú záchytné utečenecké tábory, ktoré týmto krajinám treba podľa slovenského premiéra pomôcť budovať. Verí, že racionálne zmýšľanie zvíťazí nad politickými motívmi. Diskutovať sa tiež bude o tzv. Dublinských dohovoroch, podľa ktorých za azylové konanie zodpovedá tá krajina EÚ, v ktorej migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie. Podľa Roberta Fica nebudeme patriť medzi krajiny, ktoré podporujú ich liberalizáciu. “Budeme naďalej zodpovedným partnerom pri riešení tejto krízy,“ konštatoval premiér a doplnil, že náš príspevok je takmer 21 miliónov eur. Okrem toho dá vláda iniciátorom Výzvy k ľudskosti pol milióna eur na ich projekty.

Premiér opakovane odmietol kvóty a tiež kritiku SR za to, že sa rozhodla podať žalobu na súd v Luxemburgu proti právne záväznému aktu o kvótach, schválenému väčšinou ministrov vnútra členských krajín EÚ. Povinné kvóty sú technicky nezrealizovateľné, myslí si Fico. “Prečo by krajina nemohla podať žalobu,” pýta sa Fico a opakuje, že na to ako krajina máme právo, je to v súlade s európskym právom. Máme iné nástroje, ako pomôcť v migračnej kríze, odkazuje svojim kritikom premiér a dodáva, že SR bude naďalej ponúkať model dočasného umiestňovania ľudí. Zároveň zdôrazňuje, že každý, kto príde na územie schengenu, musí požiadať o azyl.

Tohtotýždňové zasadnutie Európskej rady v Bruseli nadviaže na mimoriadne zasadnutie lídrov EÚ, ktoré bolo 23. septembra, a komisia predstavila balík opatrení “s cieľom znížiť dopady aktuálnej migračnej krízy a efektívne sa zamerať na riešenie jej príčin a dôsledkov”. Na summite by sa malo vyhodnotiť, ako sa prijaté opatrenia dodržiavajú. Taktiež zhodnotia výsledky konferencie o západobalkánskej migračnej ceste a stav príprav na summit EÚ a afrických krajín naplánovaný na 11. až 12. novembra.