Domáce Kauzy Top

Prečo musel Kuciak zomrieť? Dnes sa po prvýkrát pozrieme do myslí obžalovaných

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vražda novinára a jeho priateľky otriasla spoločnosťou. Impulzom pre ňu bola totiž jeho práca, počas ktorej sa pozeral mocným na prsty. Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ukázalo nielen krutosť jedincov, ale aj prehnitosť spoločnosti. Dnes sa začína vo veci po mesiacoch príprav hlavné pojednávanie. Najbližšie mesiace sa budeme dozvedať nielen detaily o spáchaní skutku, ale zrejme aj detaily motívu, kvôli ktorému bola vražda objednaná. 

 

Tváre obžalovaných sme už v súdnej sieni mali možnosť vidieť. V Pezinku totiž senát Špecializovaného trestného súdu predbežne prejednal koncom minulého roka obžalobu a nariadil hlavné pojednávanie. To sa začne už dnes a trvať bude do stredy. V rovnaké dni sa pred súd obžalovaní postavia aj na budúci týždeň, takisto od pondelka do stredy.

Z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Sprostredkovateľ celého skutku Zoltán Andruskó, ktorý s políciou spolupracoval od začiatku, sa ešte v decembri dohodol na vine a treste. Za svoj skutok si odpyká 15 rokov a v tomto procese bude vystupovať len ako svedok.

Okrem Miroslava Marčeka všetci obžalovaní trvajú na svojej nevine. Sám Marček začal hovoriť len pred niekoľkými mesiacmi, kedy sa priznal k streľbe na Kuciaka a Kušnírovú. Pôvodne sa pritom pracovalo s verziou, že mladých ľudí zastrelil Tomáš Szabó.

Počas prvých dní nebude o zaujímavé momenty núdza. Okrem znenia obžaloby by mali vypovedať aj samotní obžalovaní, ktorí budú pravdepodobne čeliť intenzívnemu “grilovaniu” zo strany senátu aj prokurátora. Dozvedieť by sme sa mali nielen postoj obžalovaných k samotnej vražde, ale čo-to aj z ich doterajšieho života. To by malo pomôcť vyskladať si obraz o pozadí celého ohavného skutku.

Vypäté emócie aj technické dôkazy

Počas predbežného prejednania obžaloby nebola v súdnej sieni núdza o vypäté emócie. Na pojednávanie prišli členovia rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj podnikateľa Petra Molnára. Aj z vraždy tohto muža sú totiž Szabó a spol. obžalovaní.

Predsedníčka senátu počas predbežného prejednania obžaloby kritizovala hneď niekoľko vecí. “Konštatujem neprehľadnosť a neurčitosť tohto záznamu pre účely vykonania dôkazu,” povedala na margo komunikácie z aplykácie Threema, pochádzajúcej z mobilu Mariana Kočnera. To však neznamená, že nebola pripustená ako dôkaz. Znamená to, že sa bude čítať bez komentárov a názorov vyšetrovateľov, ktorí ju spracovali.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Časť vyšetrovacieho spisu je utajená. Prichádza do úvahy, že z niektorých častí procesu bude vylúčená verejnosť podobne, ako to bolo v kauze zmenky pri výpovedi svedka Petra Tótha. Exsiskár bude zrejme kľúčovou postavou aj v tejto veci. Práve on totiž polícii odovzdal mobilný telefón Kočnera, z ktorého neskôr odborníci vytiahli Threemu.

To všetko je však ešte veľmi ďaleko. Vzhľadom na počet obžalovaných a dôležitosť celého prípadu je pravdepodobné, že sa najbližšie dni budú zaoberať výhradne obžalovanými. Všetko však záleží aj na senáte Ruženy Sabovej. Práve sudcovia a ich prístup k vedeniu výsluchov a celého procesu má veľký vplyv na rýchlosť konania.

Ohavný čin do ulíc vytiahol davy

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli 21. februára 2018 zavraždení vo svojom rodinnom dome vo Veľkej Mači. Dôvodom mala byť investigatívna práca Jána Kuciaka. V septembri  minulého roka to uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Martina Kušnírová bola podľa zistení vyšetrovateľov v zlom čase na zlom mieste. Obaja snúbenci boli zastrelení.

Vyšetrovaniu vraždy bolo podľa prokurátorov ÚŠP venované enormné úsilie. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, vykonaná bola konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, uskutočnilo sa 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu. Vyšetrovatelia zaistili 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 harddiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Mohlo by vás zaujímať: 

Miroslav Marček, ktorý mal podľa obžaloby novinára a jeho priateľku zastreliť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček