Domáce Šport Top

Prebudená Vlhová. V slalome Svetového pohára v Lienzi bola druhá. Opäť vyhrala Shiffrinová

Slovenská slalomárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Piate miesto v sobotňajšom obrovskom slalome bolo pre Petru Vlhovú menej ako očakávala a chcela. V slalome si preto chcela napraviť chuť a zmierniť rozčarovanie slovenských fanúšikov prítomných v rakúskom Lienzi, ale aj tých doma.

Na pláne bola dnes disciplína, v ktorej je naša pretekárka v tejto sezóne na inej vlnovej dĺžke, ako je to v obrovskom slalome. Paralelný slalom v St. Moritzi vyhrala, v klasickom v Killingtone bola druhá. Iba v Levi vypadla. Favoritkou na víťazstvo bola však aj tak dnes jej večná sokyňa Mikaela Shiffrinová. Američanka vyhrala v tejto disciplíne už viac ako 40 pretekov, v tejto sezóne oba slalomy a jej odstup od konkurencie predstavuje už štyri konské dĺžky. V Lienzi sa preto čakalo, či bude táto tradícia pokračovať, alebo sa nájde niekto, kto Shiffrinovú zastaví.

Vlhová sa cítila sebavedomo. Veď 24-ročná Liptáčka mala aj miernu výhodu vďaka tomu, že trať druhého kola postavil jej tréner Livio Magoni. Na kopci navyše absolvovala niekoľko tréningových jázd ešte v sobotu podvečer. “Dúfam, že mi to prinesie šťastie. Nie je to psychologická výhoda, ale človek to vie natrénovať. Na tréningu a v súťaži to môže byť odlišné, rozhoduje aj podložka. Myslím si, že počasie a podmienky budú podobné,” povedala Vlhová.

Petra Vlhová na trati slalomu žien na Svetovom pohári v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podobne ako v sobotu, aj v dnešnom slalome štartovali Vlhová so Shiffrinovou po sebe. Slovenka mala číslo 2 a Američanka číslo 3. Stopu pre obe zjazdárky nalinajkovala domáca Katarina Truppeová. Urobila to ideálne. Vlhová totiž išla ako po koľajniciach a na každom medzičase nadeľovala Truppeovej desatiny sekundy. Bola to úplne iná Vlhová ako v sobotu. Agresívna, namotivovaná, sústredená. Lyže jej išli na jednotku a v cieli mala pred Truppeovou viac ako sekundový náskok. To bola výzva pre Shifrrinovú, aj zvýšený tlak na americkú slalomárku.

Američanka musela ísť na doraz a takisto na hranici rizika. Na všetkých medzičasoch to bol stotinový rozdiel v prospech Vlhovej a bolo jasné, že tentokrát to bude o detailoch. V závere ale Shiffrinová predsa len zrýchlila, spodné bránky prešla čistejšie a plynulejšie. Na Vlhovú získala 26 stotín sekundy a usadila sa na prvom mieste. No obe konkurentky odskočili ostatným rivalkám, veď už tretia Nina-Haver Loesethová mala až polsekundové manko na Vlhovú.

“Od štartu som nemala dobrý pocit, ale keď išla Mikaela, videla som, že to nebolo také zlé. Musím sa pozrieť s trénerom, kde sa dá zrýchliť, ale spodnú časť som mala trošku pomalšiu. Na prehliadke sme hovorili, že Mikaela je veľmi rýchla v posledných desiatich bránach. Musím tam spraviť rozdiel, aby to bolo lepšie,” povedala Vlhová po prvom kole. Odstupy ďalších slalomárok boli viac ako sekundové, takže v druhom kole sa predpokladal súboj dvojice Shiffrinová – Vlhová o prvenstvo. Rátalo sa aj s už spomínanou malou výhodou pre Vlhovú, keďže architektom trate bol jej tréner Livio Magoni. “Viem sčasti, ako to postaví, bude sa snažiť, aby to bolo pre mňa a nie pre Mikaelu,” dodala slovenská slalomárka.

Mikaela Shiffrinová na trati Svetového pohára v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bonusom pre obe bola dĺžka druhé kola, minúta je na slalom žien slušná časová porcia. Kto z koho bola základná otázka pred druhým kolom, ktoré bolo technickejšie ako úvodné. Bolo potrebné často meniť rytmus aj tempo jazdy. Navyše horná časť trate bola celá v tieni, kým spodná zaliata slnkom. Podmienky nadlho najlepšie sadli Chiare Mairovej. Rakúšanka mala najrýchlejší čas a posunula sa až o sedem miest, no potom sa menovky na prvom mieste menili veľmi rýchlo. Odstupy boli minimálne, takže sa čakalo, kto vystrelí s extra časom. Meradlom bol čas Nemky Ackermannovej, deviatej po prvom kole, ktorá odskočila všetkým o viac ako pol sekundy. Dobrá a istá jazda ju vyšvihla do elitnej päťky.

Mikaela Shiffrinová vyhrala slalom Svetového pohára v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Hodenú rukavicu zdvihla Švajčiarka Gisinová, jej krajanka Holdenerová stlačila ďalších 15 stotín, no mala “špicara” a dodatočne ju diskvalifikovali. To sa už blížilo finále – Vlhová kontra Shiffrinová. Ťažká trať čakala na obe. Vlhová nešla na istotu, na každom medzičase pridávala stotiny sekundy, išla “ako divá” a v cieli mala k dobru sekundu a 11 stotín. To bola veľká výzva a tlak na prvú Shiffrinovú. Zvládne to Američanka, alebo sa stane víťazkou Vlhová? Rozdiel po prvom kole bol iba 26 stotín sekundy. No Shiffirnová je jednoducho nezastaviteľná. Nič ju nerozhodilo, bola na každom meranom úseku rýchlejšia a v cieli sa tešila z víťazstva o 61 storín sekundy. Jednoducho slalom a Shiffrinová – to je istota a prvenstvá. Ale veľká gratulácia k druhému miestu patrí bez pochýb aj Vlhovej. Slovenská lyžiarka je korunnou princeznou slalomu.

Vlhová sa opäť priblížila k magickej tridsiatke pódiových umiestnení v pretekoch o krištáľové glóbusy. Aktuálne po víkende v Lienzi 24-ročná Liptáčka má na konte 29 umiestnení v najlepšej trojke, k desiatim víťazstvám a ôsmym tretím miestam pridala po jedenásty raz druhú pozíciu v cieli. Svoj najlepší rok kariéry ukončila Vlhová s bilanciou 22 štartov a v nich dosiahla skvelých 14 pódiových umiestnení v súčte pretekov Svetového pohára a majstrovstiev sveta, z toho bolo šesť víťazstiev.

Hlasy po pretekoch

Petra Vlhová: “Prežívala som to veľmi emotívne, bolo to aj vidno na kamere. Tešila som sa, že som prišla s veľkým náskokom do cieľa 2. kola a trochu som aj verila, že Miki zdolám. Je to medzi nami veľký súboj, ale dnes bola lepšia ako ja v oboch jazdách. Teším sa však zo svojho výkonu. Predviedla som dve solídne jazdy. Mentálne mi pomohlo, že môj tréner postavil trochu ťažšie pasáže ako ich trénujeme. Snažila som sa to využiť čo najviac, stačilo to na druhé miesto. V najbližších dňoch budeme trénovať v talianskom Vipitene a 2. januára pokračujeme na ďalší slalom do chorvátskeho Záhrebu.”

Mikaela Shiffrinová: “Je to super parádne. S Petrou sme dnes obe atakovali svoje limity. Videla som zo štartovnej búdky, ako na to Petra zatlačila. Ak naplno neútočíte, nefunguje to. Petra jazdí technicky veľmi dobre a núti ma jazdiť čo najlepšie. Vždy je to medzi nami boj a nikdy neviete, ako sa to skončí. Ak máte po prvej jazde väčší náskok, potom v tej druhej jazdíte inak. Dnes to však nebol tento prípad. Petra bola veľmi silná.”

Slalom žien – Lienz

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:48,89 min (54,54 + 54,35), 2. Petra Vlhová (SR) +0,61 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,72, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,88, 5. Christina Ackermannová +1,91, 6. Lena Dürrová (obe Nem.) +2,15.

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 746 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 451, 3. Petra Vlhová (SR) 413, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 279, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 271

Poradie v hodnotení slalomu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 300 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 160, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) 129, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 126, 5. Christina Ackermannová (Nem.) a Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) obe 110.