Bratislava Domáce Politika

Pre smrť Filipínca zvyšuje polícia počet policajtov v službách

BRATISLAVA – Pre smrť Filipínca, ktorý zomrel po minulotýždňovom útoku na Obchodnej ulici v Bratislave, zvyšuje polícia počet policajtov v službách. Reaguje tak na tragédiu i na začiatok letnej turistickej sezóny v hlavnom meste. „Vyslané do terénu budú aj také útvary, ktoré do centra mesta doteraz nechodili,“ povedal na tlačovej konferencii na Primaciálnom námestí v Bratislave riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Csaba Faragó. Ako dodal, policajti budú hliadkovať aj v historickom centre meste. Pred novinárov dnes predstúpili aj ministerka vnútra Denisa Saková, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a náčelník Mestskej polície Bratislava Ivan Lechner.

Ministerka Saková poznamenala, že podľa nej polícia nič nezanedbáva. Pripomenula tiež, že dnešné vyhlásenie o bezpečnosti v meste je po tragédii veľmi rýchly krok zo strany polície i hlavného mesta SR Bratislavy. Na novinársku otázku, prečo sú bezpečnostné opatrenia až po smrti cudzinca odpovedala, že je to otázka, „na ktorú vám teraz neodpoviem.“ Podľa ministerky vnútra policajti minulý týždeň po incidente na Obchodnej ulici postupovali správne, poskytli prvú pomoc dobitému človeku a násilníka zadržali do niekoľkých minút.

Posilnenie opatrení v Bratislave

Pripomenula tiež, že policajtov vyzvala na posilnenie doterajších opatrení v Bratislave, aby sa v hlavnom meste ľudia cítili bezpečne. Na otázku, či na násilné činy na Slovensku majú vplyv politici, Saková odpovedala, že do tejto udalosti nechce miešať politiku. Náčelník Mestskej polície Bratislava Ivan Lechner dodal, že bezpečnostné a dopravné kamery budú po novom patriť mestskej polícii.

V sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách došlo na Obchodnej ulici v Bratislave k incidentu medzi dvoma mužmi, ktorý sa skončil fyzickým napadnutím jedného z nich, Filipínca Henryho Johna Seraficu Acordu. Ten podľa medializovaných informácií bránil dve ženy, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy. Napadnutý Filipínec na následky zranení v nemocnici zomrel. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I dnes na neverejnom zasadnutí vzal Juraja H. obvineného zo zabitia Filipínca Henryho Acordu do väzby. Rozhodnutie je právoplatné, keďže obvinený ani prokurátor nepodali proti verdiktu sťažnosť.

Foto: SITA/Branislav Bibel