Bratislava GPlus Košice Regióny Šport Top

Pre hokejové majstrovstvá uzavrú frekventované cesty. Čo ešte čaká Košice a Bratislavu?

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA/KOŠICE – Už o pár dní začne najväčší športový sviatok – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Tie sa budú konať v Bratislave a v Košiciach. Tento rok však slovenské mužstvo čaká malá zmena a prvýkrát odohrajú zápasy základnej skupiny v Košiciach a nie v Bratislave. Počas zápasov sa musia obyvatelia a návštevníci najväčších slovenských miest pripraviť na viaceré opatrenia. Ambíciou je aj prekonanie návštevnosti z majstrovstiev sveta v roku 2011.

 

Od 10. do 26. mája sa v Košiciach a Bratislave budú po ôsmich rokoch opäť konať Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, pričom hosťovskými a organizačnými mestami budú Bratislava a Košice. Primátori miest už pred časom avizovali, že v okolí zimných štadiónov budú pripravené viaceré opatrenia, na ktoré sa musia návštevníci a obyvatelia miest pripraviť. Pre hokejových fanúšikov zaviedli, že v prípade, ak majú kúpené lístky na zápas, tak môžu využiť bezplatnú MHD, pričom ako lístok im bude slúžiť vstupenka. Podľa prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta sa očakáva, že na Slovensko príde viac ako pol milióna ľudí.  Samotná príprava v hlavnom meste prebieha podľa primátora Matúša Valla hladko.

Obe mestá ponúkajú pre návštevníkov okrem bezplatnej dopravy aj záchytné parkoviská, kde môžu pred zápasom odstaviť svoje autá a následne sa k zimnému štadiónu dopraviť MHD. V Bratislave budú na Tyršovom nábreží, v okolí bývalého štadióna v Dúbravke, na Zlatých pieskoch či na Technickej ulici. Košice v spolupráci s obchodnými centrami a podnikateľmi zriadili na príjazdoch z Prešova, Rožňavy a Milhosti sedem záchytných parkovísk, šesť bezplatných a jedno súkromné parkovisko. Zo zastávok MHD v blízkosti záchytných parkovísk a oboch arén budú posilnené linky MHD.

Otvárací ceremoniál v Košiciach

V Košiciach bude podľa primátora Jaroslava Polačeka pripravený bohatý program pre fanúšikov. Obaja primátori ponúkli svoje skyboxy, ktoré získali po nastúpení do funkcie, rodinám, ktoré by sa za bežných okolností na zápasy a na zimný štadión nedostali. Rovnako by sa na zápasy mali dostať aj viaceré školy a žiaci, pre ktorých sú pripravené súťaže na získanie lístkov. Podľa šéfa organizačného výboru šampionátu Igora Nemečeka je štadión Steel aréna v Košiciach plne pripravený na majstrovstvá, na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu ešte prebiehajú rekonštrukčné práce, ktoré by mali tento týždeň finišovať. „Od včera sa začali mraziť ľadové plochy, skúšajú sa vynovené mantinely. Podarilo sa namontovať osvetlenie, ktoré oceňujú ľudia z Medzinárodnej hokejovej federácie, aj viaceré médiá,“ uviedol Nemeček. Na vonkajších stenách Steel arény pribudlo aj nové opláštenie vo farbách majstrovstiev sveta.

Samotné skupiny by mali do miest postupne prísť od utorka 7. mája, pričom oficiálne tréningy začnú o dva dni neskôr. „Niektoré mančafty si už posielajú výstroje a všetky potrebné veci do Bratislavy a Košíc, aby boli do začiatku majstrovstiev pripravené,“ vysvetlil. Z dôvodu, že slovenský tím odohrá základné zápasy v Košiciach, sa v tomto meste bude konať aj otvárací ceremoniál. Organizačný výbor rovnako uviedol, že lístky na zápasy sú na 80 percent vypredané, stále sa však nájdu zápasy, kde sa voľné lístky ešte nájdu.

Košickú Steel arénu obliekli do farieb hokejového šampionátu. Zdroj: TASR / František Iván

Na dodržiavanie opatrení a poriadku by mali dohliadať posilnené hliadky polície. „Krajská polícia v Bratislave pripravuje bezpečnostné opatrenia tak, aby bol zabezpečený poriadok, ochrana života, zdravia a majetku občanov, ako aj návštevníkov a účastníkov tohto podujatia,“ povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Adrián Pavlík. Na dodržiavanie poriadku budú podľa jeho slov dohliadať najmä hliadky poriadkovej, dopravnej, kriminálnej a železničnej polície. Dodal, že na pomoc prídu aj policajti z krajských riaditeľstiev v Trnave, Trenčíne a Nitre, na poriadok budú dohliadať aj pracovníci hraničnej a cudzineckej polície, či policajti zo služobnej kynológie a hipológie. Samotné riaditeľstvo úzko spolupracuje aj s armádou, mestskou políciou, či hasičmi.

Uzavretie ciest

„Občania určite pocítia zvýšený počet hliadok poriadkovej polície v uliciach mesta, v okolí zimného štadióna, či funzóny, ale aj v uliciach Starého mesta, kde očakávame zvýšený počet návštevníkov,“ povedal Pavlík. Na monitorovanie verejného poriadku budú dohliadať aj pomocou mestských kamier. Rovnako by mali byť posilnené hliadky železničnej polície, a to na Hlavnej stanici, či na petržalskej železničnej stanici. Podľa jeho slov bude potrebné uzatvoriť Trnavskú cestu od Bajkalskej ulice až po Trnavské mýto, a to hodinu pred zápasom. Rovnako budú pripravené dve zóny s dopravným obmedzením, ktoré budú určené pre rezidentov, pričom hliadky budú na uliciach nonstop a to od 9. do 26. mája. O pomoc a zvýšenie kapacity policajtov požiadali aj Košice, a to krajské riaditeľstvá v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Opatrenia, ktoré Košice pripravili, sa zhodujú s tými v Bratislave. Rovnako plánujú uzavrieť ulicu pri zimnom štadióne – konkrétne Štúrovú, pričom premávku presmerujú na okolité komunikácie. Doprava bude po skončení zápasu znovu otvorená.

Pre fanúšikov a priaznivcov športu, ktorým sa už nepodarilo ísť na zápas, prípadne si chcú pozrieť domáce mužstvo, budú v oboch mestách pripravené funzóny s kapacitou 10-tisíc ľudí. Tie sa budú nachádzať pri Istropolise v Bratislave a v Kulturparku v Košiciach. V nich sa bude nachádzať veľa atrakcií aj pre rodičov a deti. Menšie funzóny budú aj v ostatných krajských mestách. Pre hokejistov, členov výprav i predstaviteľov Medzinárodnej hokejovej federácie sú už pripravené hotely. Podľa Nemečeka bude pred veľkým finale v Bratislave prebiehať uvádzanie nových laureátov do siene slávy IIHF, pričom za Slovensko budú uvedení dvaja hráči. Sú nimi Miroslav Šatan a Žigmund Pállfy.

Galéria
Známy kapitán skalického mužstva Žigmund Pállfy bude uvedený do siene slávy IIHF. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Ľubomír Višnovský bude rovnako uvedený do siene slávy IIHF. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Člne Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Zdroj TASR / Jaroslav Novák
Ústredný krízový štáb a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných športových akcií. Zdroj: FOTO TASR – Pavel Neubauer
Steel Aréna v Košiciach, kde sa mala hrať kvalifikácia na olympiádu 2022. Zdroj: TASR / František Iván
Atmosféru bude spríjemňovať aj hokejový maskot Macejko. Zdroj: ZSSK
Hokejový vlak smerujúci z Česka spolu s maskotom. Zdroj: TASR / František Iván
Na bratislavskom štadióne Ondreja Nepelu ešte prebiehajú posledné rekonštrukcie. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Primátor Bratislavy Matúš Vallo tvrdí, že Bratislava je na majstrovstvá pripravená. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Košický primátor Jaroslav Polaček. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next