Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

AKTUÁLNE Krízový štáb schválil tvrdé opatrenia. Zatvárajú hranice, letiská aj školy

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – (Petra Hollá / TASR) Pribúdanie nových prípadov koronavírusu znervózňuje aj predstaviteľov štátu. Nechcú dopustiť situáciu, ktorá sa stala v Taliansku a preto zavádzajú rôzne preventívne opatrenia. Dnes už tretíkrát od potvrdenia prvého prípadu zasadá krízový štáb na Úrade vlády a prebrať chce viaceré dôležité veci. Možný je aj scenár celoplošného zatvorenia všetkých škôl či presunutie písomných maturít, ktoré sú na pláne budúci týždeň. To ale zďaleka nie je všetko.

 

Aktualizované 12:15 po príchode premiéra na krízový štáb

Aktualizované 13:13 o informácie Bratislavského kraja

Aktualizované 16:50 o vyjadrenie Zuzany Čaputovej

Premiér Peter Pellegrini pred malou chvíľou prišiel na krízový štáb, ktorý doteraz viedla ministerka vnútra Denisa Saková. Novinári ho žiadali o reakciu na slová Igora Matoviča, povedal však, že si to s ním musí najskôr vysvetliť “zoči-voči”, a až potom bude reagovať. “To, čo predviedol, je absolútny politický hyenizmus. My tu čelíme najťažšej kríze, akej táto krajina čelila a on sa z toho snaží vytĺkať politický kapitál. Hanba! Nateraz, žiaľ môžem potvrdiť 6 nových prípadov, celkovo tak máme potvrdených 16 prípadov koronavírusu na Slovensku,” uviedol Pellegrini pred bránami Úradu vlády, kde sa rokovanie krízového štábu odohráva. Ide tak o najväčší nárast v priebehu 24 hodín od potvrdenia prvého prípadu.

Do dnešného poludnia bolo na Slovensku potvrdených celkovo 10 prípadov koronavírusu – 5 z okolia Bratislavy, 1 z Košíc, 1 z Martina a 3 nové prípady, ktoré nemajú identifikovanú polohu. Podľa premiéra Petra Pellegriniho sa ale trojica pacientov nakazila od 4-člennej slovenskej rodiny v rakúskom Kittsee, ktorá je v súčasnosti v karanténe. Prvý prípad bol potvrdený v piatok 6. marca u 52-ročného muža z Kostolišťa (okres Malacky), následne aj u jeho manželky a syna. Manželia sú v súčasnosti na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) kliniky infektológie na bratislavských Kramároch. Spolu je na Slovensku v karanténe okolo 100 ľudí, ktorí boli v kontakte s doteraz známymi prípadmi. Otestovaných bolo doteraz vyše 800 vzoriek. Okrem toho v Rakúsku potvrdili ďalšiu nakazenú Slovensku, ktorá pracuje v Tirolsku.

Informačná kampaň už nepomáha. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Vyhlásenie mimoriadnej situácie

Pre šírenie koronavírusu a nepriaznivú situáciu v okolitých krajinách, či nedostatok hmotných zdravotných rezerv sa vláda rozhodla od dnešného rána vyhlásiť mimoriadny stav. Na základe mimoriadnej situácie môže štát vynútiť plnenie dodávok medicínskeho tovaru od konkrétnych firiem. “Chcem, aby boli firmy povinné dodať tovar, ak ho majú,” povedal premiér s tým, že mimoriadnou situáciou chcú zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. V praxi to znamená, že ak bude mať firma na Slovensku tovar, ktorý krajina potrebuje, bude si môcť štát vynútiť, aby ho predala Slovensku a nie do zahraničia.

Okrem toho dnes (už v týchto chvíľach) zasadá ústredný krízový štáb, na ktorom chce premiér spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, členami vlády a hlavným hygienikom Jánom Mikasom prebrať viaceré dôležité body. Rokovania sa zúčastňuje Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády. Ten skritizoval dosluhujúcu vládu za nedostatočné opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Na krízovom štábe chce navrhnúť viaceré opatrenia, viac sa dočítate TU. Jednou z tém je napríklad rozhodnutie, či sa celoplošne zatvoria všetky školy na dva týždne. Krízový štáb by mal rozhodnúť aj o tom, či sa v prípade schválenia zatvorenia škôl presunú aj písomné maturity na neskorší termín. Následne ministerstvo školstva na základe výsledku rozhodne o ďalšom postupe. V súčasnosti viaceré župy a samosprávy rozhodli o preventívnom uzatvorení škôl, toto opatrenie by tak ich zatvorenie predĺžilo. Pre riziko šírenia koronavírusu už viaceré nemocnice avizovali, že odložia plánované operácie, okrem onkologických. Tento krok dnes ohlásila aj Univerzitná nemocnica Bratislava.

Nemocnice odkaldajú plánované operácie, s výnimkou tých onkologických. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Schvália prísnejšie opatrenia?

Ak krízový štáb rozhodne, sprísni sa aj povinná karanténa pre tých, ktorí prišli zo zahraničia. Od utorka platí nariadenie, že do 14-dňovej karantény musia ísť tí, ktorí sa vrátili z Talianska, Južnej Kórei, Iránu a Číny, kde je situácia s koronavírusom najhoršia. Po novom by tak povinná karanténa platila pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Dôvodom je podľa premiéra to, že niektorí Slováci sa nechcú priznať, v ktorej krajine boli. V praxi by to znamenalo karanténu pre omnoho viac ľudí. Problémom môžu byť tí, ktorí pracujú v Rakúsku, prípadne si k našim susedom chodia iba nakúpiť. Krízový štáb má rozhodnúť aj o tom, či sa skrátia otváracie hodiny v klientských centrách. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej totiž mnoho ľudí aj s deťmi chodí vybavovať doklady teraz, keď sú zatvorené školy. Zatiaľ ale nebudú rozhodovať o uzatvorení reštaurácií a nákupných centier. Majitelia obchodných centier môžu podľa Pellegriniho zvážiť skrátenie otváracích hodín. Dodal, že na krízovom štábe budú hovoriť aj o tom, či to majiteľom odporučia.

Okrem toho od utorka platí 14-dňový zákaz organizovania športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Toto opatrenie platí aj pre bohoslužby, pravoslávna cirkev však s týmto nariadením robila obštrukcie. Po tom, ako premiér vyjadril nespokojnosť s ich prístupom, sa ale rozhodli do 23. marca zrušiť bohoslužby pre širšiu verejnosť. Do a z Talianska aktuálne platí zákaz cestovania leteckou dopravou. Zmena je aj v informačnej kampani. Tá už nebude iba na hraničných priechodoch s Rakúskom, ale aj s ďalšími susednými štátmi.

Krízový štáb prijal tvrdé opatrenia, tvrdí bratislavská župa

Bratislavský samosprávny kraj na čele s Jurajom Drobom zverejnil na svojej stránke zoznam opatrení ohľadom rokovania krízového štábu. Podľa ich informácií mal štáb rozhodnúť o veľmi prísnych opatreniach, ktoré by mali pomôcť k zabráneniu ďalšieho šírenia koronavírusu. Tie sa majú týkať dopravy, školstva a nakupovania. Ide o:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov)
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu)
  • Zatvorené budú bary, reštaurácie, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime

Kto sú noví pozitívni pacienti?

Dosluhujúci premiér informoval a potvrdil, že na Slovensku je potvrdených ďalších 6 prípadov. O tých informoval pred rokovaním krízového štábu, na ktorý prišiel neskôr. Väčšina mala podľa slov Pellegriniho kontakt s nakazenou osobou. “Pacienti sú identifikovaní a nachádzajú sa v Bratislave,” uviedol. Komentoval tiež, že medzi novými prípadmi sa nachádza aj osoba, ktorá bola v USA. Podľa slov premiéra sa dve pacientky nakazili od svojej kolegyne. Ide o učiteľky v materskej škole v Ružinove. V súčasnosti sú už známe aj ich pohyby pred potvrdením nákazy. Známe sú aj bližšie informácie o nových prípadoch – prvým je podľa premiéra muž narodený v roku 1979 s bydliskom v Bratislave, ktorý bol predtým v Miami. Ďalšou pozitívnou pacientkou je žena narodená v roku 1967, kolegyňa nakazenej učiteľky v škôlke. Treťou nakazenou je žena, ročník 1989, ktorá bola v Linzi v Rakúsku. Štvrtou nakazenou je ďalšia kolegyňa nakazenej učiteľky z ružinovskej škôlky, ročník 1968. Piatym je muž narodený v roku 1977, ktorý mal “kontakt s infikovanou priateľkou. Šiestym je žena narodená v roku 1992 s prechodným pobytom v Bratislave, ktorá bola v kontakte s infikovanými v škôlke.

Krízový štáb. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Pellegrini: Situácia je vážna

Potvrdil, že budú zatvorené všetky tri medzinárodné letiská a zastavená medzinárodná preprava s výnimkou zásobovania. Zastavená bude aj medzinárodná vlaková doprava. Podotkol, že je prekvapený z prístupu Slovákov, ktorí berú svoje deti na lyžovačky a nerešpektujú nariadenia krízového štábu. Zatvorené budú všetky zábavné podniky (diskotéky a kasína), aquaparky, wellness centrá, kúpele, lyžiarske strediská, fitness centrá, či detské kútiky. Prístup do krajiny bude umožnení len tým, ktorí tu majú nahlásený trvalý alebo prechodný pobyt, alebo majú platný cestovný pas Slovenskej republiky. Pellegrini tak potvrdil výsledky rokovania krízového štábu, o ktorých informoval Bratislavský samosprávny kraj. Avšak, s jednou výnimkou – bratislavská župa informovala o zatvorení reštaurácií a hotelov, podľa premiéra budú zatvorené iba zábavné podniky. Školy a školské zariadenia budú zatvorené od pondelka 16. marca na dva týždne. Písomné maturity budú z dôvodu zatvorenia škôl tak presunuté na iný termín. Rovnako budú platiť všetky vyššie spomenuté opatrenia už od zajtra.

Hranice budú zatvorené všetky, až na tie s Poľskom. Túto možnosť bude ale ministerka vnútra prejednávať ešte s policajným prezidentom Milanom Lučanským. Od víkendu budú platiť aj opatrenia ohľadom zatvorenia veľkých nákupných centier. Slováci si tak budú môcť cez víkend kúpiť iba drogériu, lieky a potraviny. Dôvodom je, že ľudia nedodržiavajú karanténne opatrenia a stretávajú sa v nákupných centrách. Podľa Denisy Sakovej búdu kontroly oveľa tvrdšie. Po vyhlásení mimoriadnej situácie stúpnu aj sankcie – ak niekto nedodrží nariadenia, budú udeľované pokuty v desiatkach tisíc eur. Podľa polície, človeku ktorý nebude dodržiavať povinnú karanténu a potvrdí sa u neho ochorenie, hrozí väzenie v rôznych dĺžkach, a to od jedného do desiatich rokov. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

Školy a školské zariadenia budú od piatku zatvorené na dva týždne. Opatrenie sa dotkne aj písomných maturít. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Bezplatná distribúcia rúšok občanom

Na sklade v Slovenskej Lupči sú podľa premiéra nachystané respirátory pre lekárov a kliniky. Pripravené sú vraj aj státisíce jednorazových rúšiek. „O pár dní budú v miliónoch. Rúška budú distribuované bezplatne medzi obyvateľov,“ deklaroval Pellegrini. Informoval aj o nákupe pľúcnych ventilátorov. „Máme prichystaných 20 pľúcnych ventilátorov pre prípad potreby, kúpime len toľko ventilátorov, koľko máme lekárov, ktorí ich vedia obsluhovať. Počítame s číslom 100,“ povedal premiér. Premiér vyzval Slovákov, aby tých, ktorí nedodržiavajú nariadenia krízového štábu o povinnej karanténe, nahlásili policajtom. “Tí už potom budú vedieť, ako ich riešiť,” povedal Pellegrini.

Čaputová vyzýva na disciplinovanosť

Prezidentka Zuzana Čaputová popoludní vyzvala občanov, aby boli disciplinovaní a obmedzili svoje kontakty na nevyhnutné minimum. Ľudí poprosila, aby venovali osobitnú pozornosť seniorom. Vyzvala tiež politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia týkajúce sa zodpovednosti. Povedala to počas svojho vyhlásenia k aktuálnej situácii s novým koronavírusom.

SAV sa pripravuje na testovanie vzoriek

Virologický ústav Biomedicínskeho centra (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) sa v súčasnosti intenzívne pripravuje na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2. Spolupracovať v tejto oblasti bude výlučne s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.  “Žiadame občanov, aby v žiadnom prípade neposielali vzorky na testovanie individuálne priamo na pracovisko Virologického ústavu BMC SAV. Upozorňujeme, že vzorky musia byť odobraté výhradne príslušným odborným zdravotníckym personálom v súlade s aktuálnymi pokynmi ÚVZ SR,” uviedla hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Mohlo by vás zaujímať