Zahraničné Politika Top

Pre Britániu nastal deň D. Čo bude nasledovať po opätovnom odmietnutí dohody o brexite?

Britskí poslanci budú opäť hlasovať o dohode o brexite, ktorú vyrokovala vláda Theresy Mayovej. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Termín vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie sa nezadržateľne blíži (29. marec). Britských poslancov čakalo v utorok večer hlasovanie, ktoré sa zapíše do histórie. Rozhodovali o osude dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, ktorú vyrokovala s Bruselom vláda Theresy Mayovej. Zmluvu však opäť odmietli.

Britská premiérka Theresa Mayová odcestovala ešte v hodine dvanástej (v pondelok) do Štrasburgu, aby tam na poslednú chvíľu získala tak potrebné ústupky. Tie mali zabezpečiť, že Dolná komora britského parlamentu dohodu predsa len schváli. Nestalo sa tak.

Mayovej sa podarilo po rokovaní so šéfom Európskej komisie Jeanom-Calude Junckerom priniesť domov právne záväzné zmeny k dohode o brexite. Jedna z nich sa týka tzv. backstopu, kvôli ktorému v januári poslanci zmietli Mayovej zmluvu zo stola. Medzi novými právnymi nástrojmi je aj taký, ktorý umožní Británii  odstúpiť od írskej poistky (spomínaný backstop). Jej hlavným cieľom bolo udržať otvorenú hranicu medzi Írskom (zostane členom EÚ) a britským Severným Írskom.

Ďalšom novinkou bola “jednostranná deklarácia”, ktorá zdôrazňuje, že Británii nemôže nič zabraniť, aby odstúpila od ustanovenia od írskej poistky, ak rokovania o budúcom vzťahu EÚ neprinesú očakávaný výsledok.

Labouristi však aj napriek vyjednaným ústupkom vyzvali svojich poslancov, aby dohodu nepodporili.

Labouristi vyzvali poslancov, aby dohodu opäť odmietli. Na snímke šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn. (TASR/AP)

Čo bude nasledovať, ak poslanci dohodu nepodporia?

Ak poslanci opätovne odmietnu Mayovej dohodu, premiérka prisľúbila, že umožní hlasovanie o odchode bez dohody. Predbežne by sa malo uskutočniť už túto stredu, dva týždne pred termínom plánovaného brexitu.

Ako je už známe, tvrdý brexit by mal enormné negatívne dôsledky na ekonomiku Spojeného kráľovstva. Preto sa očakáva, že poslanci sa napokon zomknú a odchod bez dohody odmietnu.

Zástancovia úplného a dôsledného oddelenia krajiny od Únie z radu konzervatívcov (tzv. hardlineri), ako napríklad Jacob Rees-Mogg, by tak boli pravdepodobne jediní, ktorí by za tvrdý brexit zdvihli ruky.

Aby toho na tento deň nebolo málo, minister financií Philip Hammond má v stredu predstaviť rozpočet pre prvý polrok.

Štvrtok

Vo štvrtok by sa mohlo v dolnej komore konať ďalšie dôležité hlasovanie. Ak poslanci v stredu odmietnu odchod krajiny z EÚ bez dohody, vo štvrtok budú rozhodovať o odložení termínu brexitu.

Toto hlasovanie bude najmenej vypäté. Zmeny sa totiž dajú dosiahnuť pozmeňovacími návrhmi. Zatiaľ však nie je jasné, na ako dlho by sa dátum brexitu odsunul.