Domáce GPlus Servis Top

Prázdniny sú stresom pre rodičov. Všetko zachráni výber najvhodnejšieho tábora pre deti

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Aj keď sa deti na dva mesiace plné oddychu a zábavy veľmi tešia, rodičom robia letné prázdniny vrásky na čele. Takmer žiadna profesia nepovoľuje svojim zamestnancom zobrať si dvojmesačné voľno, aby mohli zostať so svojimi deťmi. Preto musia rodičia často premýšľať nad programom svojich ratolestí. Vyplniť dieťaťu celé leto je občas náročné. Ponúkame pár tipov, ako zvládnuť leto s úsmevom na perách.

 

Letné prázdniny sú za rohom a s nimi prichádza nielen čas oddychu, ale aj intenzívneho rozmýšľania nad programom svojich detí. Rodičia škôlkárov to majú na rozdiel od tých školopovinných jednoduchšie.

Mnoho štátnych škôlok má počas leta otvorené. Problém je v tom, že aj personál v škôlkach má nárok na čerpanie dovolenky. Mnohí si práve počas leta chcú dožičiť chvíľu oddychu a to komplikuje situáciu práve rodičom. Niektoré zariadenia majú svoje brány otvorené počas celého leta, iné zas hlásia dvojtýždňové voľno. Preto je potrebné pozorne sledovať webovú stránku materskej školy, ktorú navštevuje vaše dieťa.

Súkromné škôlky majú na rozdiel od štátnych voľnejší režim. Zatiaľ, čo v štátnych musíte nahlásiť s dostatočným predstihom, že máte záujem o využívanie ich služieb aj počas letných mesiacov, v súkromných to môžete spraviť zo dňa na deň. ,,Práve takto chceme rodičom pomôcť, pretože v tých súkromných škôlkach nebývajú ani tak dlhé prázdniny, ale v tých štátnych, bohužiaľ, sú podstatne dlhšie a rodičia to nedokážu vykryť,” vysvetlila pre Glob.sk riaditeľka Ľubomíra Gažková z jednej z bratislavských súkromných škôlok. Pokiaľ majú rodičia záujem o takéto vyplnenie času svojich detí, musia počítať s hlbším siahnutím do kapsy. Cena za mesiac v súkromnej škôlke sa pohybuje okolo 400 eur. Rodič si však môže zvoliť, či tam dieťa umiestni na deň, dva, prípadne len na pár hodín. Na druhej strane sa však deťom dostane patričný servis. Otváracie hodiny sú častokrát od skorých ranných hodín až do 18-tej hodiny.

V súkromných materských školách berú počas letných mesiacov aj deti zo štátnych škôlok. Zdroj: pixabay.com

Deň ako žiadny iný

Pokiaľ ste v práci a vaše dieťa nemôže zostať samo doma, nemusíte hľadať pomoc ďaleko. Ponuka denných táborov je skutočne pestrá, stačí si len vybrať. Animátori, aj keď len na jeden deň, vytvoria pre deti bohatý program, množstvo aktivít a kus poriadnej zábavy. Deti tak stačí ráno doviesť na predom určené miesto a o zvyšok sa postará spoločnosť zastrešujúca tábor. Aj takýto program však rodičov môže vyjsť niekedy na poriadny balík. Denné tábory vítajú predovšetkým rodičia malých detí, ktoré nie sú zvyknuté zaspávať mimo domova.

Každý kraj ponúka širokú ponuku denných táborov. Zdroj: pixabay.com

Leto hrou

Tematika letných táborov je veľmi rôznorodá. Či už chcete, aby si vaše dieťa zlepšilo jazykové zručnosti, aby rozvíjalo svoj talent, prípadne aby zlepšilo životný štýl, stačí ich prihlásiť na ten najvhodnejší. S výberom by ste sa mali čím skôr poponáhľať. Leto je za dverami a prvé turnusy sú už takmer plné. Podmienkou pre prijatie dieťaťa na takýto pobyt je predovšetkým minimálny vek, ktorý sa prevažne pohybuje v rozmedzí 5 až 6 rokov. Dĺžka tábora je tiež rôznorodá. Buď môžete vsadiť na istotu a vybrať pre dieťa kratší turnus (5-dňový), alebo im môžete dožičiť 10 až 12-denný pobyt.

Medzi výhody letných táborov patrí predovšetkým spoznávanie nových priateľov, objavovanie nepoznaných zážitkov či získavanie skúseností. Deti sa tak aspoň na malú chvíľu môžu ,,osamostatniť” a vyskúšať si, aké to je, nebyť pod drobnohľadom rodičov.

Turnusy letných táborov sa pomaly zapĺňajú. Zdroj: pixabay.com

Pomôže, kto môže

Pokiaľ si myslíte, že ste vyčerpali všetky možnosti, ako čo najefektívnejšie vyplniť dieťaťu časť, skúste sa obrátiť na opatrovateľské služby. Tie ponúkajú stráženie detí, či už na pár hodín, alebo na celý deň. Mnohé z nich ponúkajú aj stráženie v cudzom jazyku alebo rešpektujú špecifické požiadavky každého rodiča. Hodina takejto ,,zábavy” stojí okolo 5 až 10 eur.

Prázdniny u starých rodičov si pamätá azda každý. Voľný režim, hŕba sladkostí a neskorá večierka sa deťom ,,počítajú” asi najviac. Dnes sa však situácia zmenila a mnohí starí rodičia stále pracujú. Pokiaľ však majú voľný čas, netreba váhať. S opaterou vlastných vnúčat vám určite pomôžu.

Starí rodičia vám určite s radosťou pomôžu so strážením dieťaťa. Zdroj: pixabay.com