Politika Zahraničné

Právnička, ktorá sa stretla s Trumpom ml., mala styky s predstaviteľmi Ruska

Donald Trump a Hillary Clintonová - Zdroj: TASR/AP Photo/Mary Altaffer, Chuck Burton

LONDÝN – Moskovská právnička Nataľja Veseľnická, ktorá údajne sľúbila prezidentskej kampani Donalda Trumpa kompromitujúce informácie o jeho súperke Hillary Clintonovej vo voľbách v roku 2016, spolupracovala užšie s predstaviteľmi ruskej vlády, ako pôvodne priznávala. Vyplýva to z dokumentov, ktoré preskúmala agentúra AP.

Dokumenty charakterizujú Veseľnickú ako právničku s dobrými stykmi, ktorá pracovala ako anonymná pisateľka pre popredných ruských právnikov a pomáhali jej čelní pracovníci ministerstva vnútra. Údaje poskytol vyšetrovací útvar ruského opozičného predstaviteľa Michaila Chodorkovského so sídlom v Londýne. AP sa vo štvrtok nepodarilo získať reakciu Veseľnickej, ktorá predtým popierala, že by konala ako zástupkyňa ruských úradov.

Veseľnická sa ocitla v centre pozornosti, keď vlani médiá informovali o jej stretnutí z júna 2016 s viacerými blízkymi spolupracovníkmi Trumpa, ktorého cieľom údajne bolo poskytnúť im kompromitujúce informácie o Clintonovej, vtedajšej Trumpovej súperke kandidujúcej za Demokratickú stranu. Stretnutia sa zúčastnil Trumpov syn Donald Trump mladší, prezidentov poradca a zať Jared Kushner, ako aj vtedajší šéf jeho volebnej kampane Paul Manafort. Trumpovi ml. sprostredkovateľ pred stretnutím povedal, že právnička zastupuje ruskú vládu a ponúka pomoc Moskvy v snahe poraziť Clintonovú, pripomína AP.