Domáce Top

Pravica vylučuje spoluprácu so Smerom, výnimkou je Skok!

BRATISLAVA  – Pravicové politické strany postupne začínajú vylučovať možnosť povolebnej spolupráce so Smerom-SD. Jedinou výnimkou je Skok! Tá má záujem o vstup do vlády aj so Smerom-SD.

Karty rozdajú vo voľbách voliči a nikto nevie povedať, ako to bude. Dnes je možná akákoľvek kombinácia, napriek tomu, že predvolebné prieskumy dávajú len teoretickú šancu vzniku pravicovej koalície,“ povedal dnes predseda strany Juraj Miškov, podľa ktorého Skok! nebude zo spolupráce vylučovať nikoho, pretože psou povinnosťou každej strany je snažiť sa presadiť svoj program.

„Strany, ktoré rezignovali na presadenie svojho programu a otvorene hovoria, že pôjdu do opozície, hovoria ľuďom, že nepotrebujú program. Ich program je zdrapom papiera. Ich jedinou agendou je sedenie v poslaneckej lavici, branie poslaneckého platu a kritizovanie vlády,“ vyhlásil Miškov.

Voliči si pred voľbami podľa neho zaslúžia počuť pravdu o tom, čo chcú strany presadiť, ako a s kým to chcú presadiť. „My sme to jasne povedali. My to chceme presadiť s každým, kto bude mať mandát na zostavenie vlády. Preto nevylučujeme zo spolupráce nikoho. To nie je o tom, že by sme túžili po spolupráci alebo koalícii so Smerom-SD. Koalícia to nie je romantické manželstvo, to je presadzovanie vlastného programu za cenu nejakých kompromisov,“ dodal predseda strany Skok!

Nie celkom jednoznačne sa k povolebnej spolupráci so Smerom-SD vyjadrila strana Most-Híd. „Naším cieľom je vznik stabilnej pravicovej vlády. Klesajúce preferencie Smeru-SD a rastúca podpora Most-Híd naznačuje, že je to stále viac a viac reálne. Robíme všetko preto, aby sme tento cieľ dosiahli,“ povedal dnes podpredseda Most-Híd László Solymos.

Pre SNS bude podľa predsedu strany Andreja Danka partnerom na povolebnú diskusiu každá strana, ktorá bude v NR SR. „Voliči rozhodnú,“ povedal.

Spoluprácu so Smerom-SD už dávnejšie vylúčili SaS a OĽaNO – NOVA. Jasné nie Smeru-SD dnes hovorí aj KDH. „Náš predseda sa vyjadril jasne a jasnejšie sa ani nedá. Tandem Fico – Široký dopĺňať nebudeme. Našou ambíciou je Smer vo vláde vymeniť a postaviť alternatívu,“ povedal dnes predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

Podľa neho bude záležať od ľudí, či dajú šancu pravicovému zoskupeniu strán realizovať ozdravnú politiku v školstve, zdravotníctve a vo vzťahu k živnostníkom. Vylúčenie Smeru-SD z možnej povolebnej spolupráce nie je rozhodnutie orgánov, ale Abrhan – ako pozná členov predsedníctva KDH, nepozná niekoho, ktorý by uvažoval inak. „Názory Jozefa Mikloška, ktorý takúto koalíciu pripúšťa, sú nepodstatné, lebo nie je člen predsedníctva,“ dodal Abrhan.

Rovnako dôrazne povolebnú spoluprácu so Smerom-SD vylučuje aj #SIEŤ, ktorá má podľa podpredsedu strany Andreja Hrnčiara záujem o skutočnú zmenu pomerov na Slovensku a tá sa nedá dosiahnuť spoluprácou s niekým, kto nesie výsostnú zodpovednosť za stav krajiny vrátane jej zdravotníctva a školstva. „Smer navyše odmietol zásadné priority #SIETE v podobe zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov a úplného zákazu schránkových firiem vo verejnom priestore. Preto je pre #SIEŤ spolupráca so Smerom vylúčená,“ zdôraznil v rozhovore Hrnčiar.

Ďalšou stranou, ktorá sa vyhraňuje voči Ficovi je SDKÚ-DS, aj keď tá by sa podľa prieskumov verejnej mienky už do parlamentu nedostala. „Ako jediní sme si dali aj na bilbordy slogan “Bez Fica”. Nedávame teda vyhýbavú odpoveď. Slovensko potrebuje zmenu, a tú vie zaručiť len spolupráca pravicových strán,“ povedal dnes predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Podľa analytika Jána Baránka z posledných prieskumov vychádza, že vláda bez Smeru-SD sa zostaviť dať nebude. Ako povedal pre agentúru SITA, voliči si želajú koaličnú vládu. „Spoluprácu so Smerom-SD odmietajú strany, ktoré by Smer aj tak do koalície nezobral. Tie, ktoré by bral, tie spoluprácu jasne neodmietajú,“ upozornil.