Domáce Politika Prezidentské voľby Top

PRÁVE TERAZ Smer-SD rozhodol, za prezidenta chcú Šefčoviča. Ten si dáva načas

Peter Pellegrini by Maroša Šefčoviča ako prezidentského kandidátu strany Smer-SD bral všetkými desiatimi. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Podpredseda Smeru-SD a premiér Peter Pellegrini bude všetkými desiatimi spolustraníkom odporúčať, aby v prezidentských voľbách Smer-SD podporil podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ak ten na to dá definitívne súhlas. Pellegrini to povedal novinárom pred zasadnutím predsedníctva Smeru-SD. Po jeho skončení mohli smeráci povedať iba toľko, že náš eurokomisár má ich podporu. Definitívny súhlas im však zatiaľ nedal.

Aktualizované 14:20 po skončení zasadnutia predsedníctva strany Smer-SD

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič má podporu najvyššieho vedenia strany Smer-SD v prezidentských voľbách, ak dá na svoju kandidatúru definitívny súhlas. Zatiaľ to neurobil. Po rokovaní predsedníctva Smeru-SD to v pondelok novinárom povedal podpredseda strany Peter Kažimír s tým, že v strane teraz čakajú na Šefčovičovo rozhodnutie.

Podpredseda strany a premiér Peter Pellegrini zdôraznil, že rozhodnuté ešte nie je. “Ale mali sme so Šefčovičom veľmi dobrý a konštruktívny rozhovor. Ak sa v najbližších dňoch rozhodne, že do toho pôjde, tak určite podporu Smeru-SD bude mať. Je to teraz už len jeho osobné rozhodnutie. Dajme mu čas,” uzavrel s tým, že o inom mene sa v pondelok nediskutovalo.

Šefčovič sa chce vyjadriť do konca týždňa

“Pred pár dňami som dostal ponuku Smeru-SD kandidovať na prezidenta. Som odvtedy prvýkrát na Slovensku a dostal som možnosť prediskutovať to s predsedníctvom. Ponuku si veľmi vážim a cením si aj to, že som dostal časový priestor, aby som ponuku mohol zvážiť,” povedal po rokovaní predsedníctva Šefčovič.

Priestor na otázky zatiaľ nedal. “Už o pár hodín cestujem do Štrasburgu, kde ma čakajú moje európske povinnosti. Ale sľubujem, že v priebehu tohto týždňa sa definitívne vyjadrím,” dodal.

Pellegrini Šefčoviča za kandidáta chce

“Ak sa spýtajú, či som za to, aby ho Smer-SD podporil, tak všetkými desiatimi,” deklaroval Pellegrini ešte pred dnešným predsedníctvom. Šefčovič sa podľa neho nikomu neponúkal. “On je taká významná osoba, že ak má dostať ponuku, nie je na to odkázaný,” podotkol premiér. Pellegrini priznal, že pôvodne rozmýšľal ako nad kandidátom len nad ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD), ale čím dlhšie uvažuje nad Šefčovičom, myslí si, že ak mu dá Smer-SD podporu a on povie áno, je to veľmi dobrá správa.

Za kandidáta ho chcú aj ďalší smeráci

Podpredseda Smeru-SD a vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši použil pred predsedníctvom športovú terminológiu. “Šefčovič je taký kandidát, ako bol Michael Schumacher v čase svojej najväčšej slávy. Je to kandidát, na ktorom málokto nájde hocijaký problém. Snaha bude najmä dostať sa do druhého kola, šance na to má,” myslí si. Ako dobré vidí šance Šefčoviča aj podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga.

Člen predsedníctva Smeru-SD a poslanec NR SR Ľubomír Petrák zasa odmietol, že Šefčovič je len náhradou za Lajčáka, ktorý kandidatúru odmietol. “Maroš Šefčovič bol kandidátom, o ktorom sme hovorili,” uistil.

Aj podpredseda Smeru-SD a minister financií Peter Kažimír dnes pred zasadnutím predsedníctva povedal, že dúfa, že Šefčovič bude kandidátom strany na prezidenta. “Očakávam, že sa s ním dnes stretneme a budeme sa o tom rozprávať. Nemám informácie, že by už bol rozhodnutý,” dodal.

Pre Šefčoviča ide o zásadný krok 

Šefčovič už skôr potvrdil, že zvažuje kandidatúru na prezidenta SR po ponuke, ktorú dostal od strany Smer-SD. “Hlavne v posledných dňoch bola táto komunikácia oveľa intenzívnejšia a vo všetkých rozhovoroch zaznieval jednoznačný apel, aby budúci prezident mohol čo najviac prispievať k celospoločenskému zmieru, aby garantoval jednoznačné ukotvenie Slovenska v modernej a prosperujúcej Európe a posilňoval postavenie krajiny v zahraničí,” opísal minulý týždeň situáciu Šefčovič. Podľa jeho slov ide o kľúčové charakteristiky budúceho prezidenta SR, a to bez ohľadu na jeho rozhodnutie, či bude kandidovať.

“Pokiaľ ide o moje rozhodnutie, uvedomujem si, že termín prezidentských volieb bol stanovený, zároveň som však rád, že všetci rozumejú, že ide o závažný krok, ktorý bude mať vplyv na Slovensko aj na moju intenzívnu prácu v eurokomisii, aj dnes som kvôli tomu v Bukurešti, a takisto to bude mať dosah na moju rodinu a na moju budúcnosť osobne. Preto potrebujem ešte zopár dní, nechcem tento proces nejakým spôsobom zdržovať a ubezpečujem, že svoje rozhodnutie oznámim v najbližšom období,” vysvetlil Šefčovič.

Prípadná kandidatúra podľa jeho slov znamená, že by to musel oznámiť šéfovi eurokomisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a ten bude o tom informovať Európsky parlament. Spresnil, že každý člen exekutívy EÚ, ktorý chce kandidovať v domácich voľbách, musí požiadať o takzvanú volebnú dovolenku a jeho portfólio a zodpovednosti následne prerozdelia medzi ostatných komisárov.

Prezidentské voľby budú 16. a 30 marca. Kandidáti sa musia prihlásiť do konca januára.