Domáce Politika Top

PRÁVE TERAZ Rozhodnutie o Lajčákovi stále nepadlo. Kiska potrebuje ešte viac času

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by sa mal dnes konečne vyjadriť k svojej demisii. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini do Marrákeša neposiela nikoho. Vláda na dnešnom zasadnutí definitívne rozhodla, že na rokovania 10.-11. decembra svojho zástupcu nevyšle. Práve toto rozhodnutie môže veľa napovedať aj o odpovedi na ďalšiu pálčivú otázku týchto dní – skončí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo vláde, alebo nie? Odpoveď sme sa ani po niekoľkodňových rokovaniach a naťahovaní času nedozvedeli. Prezident Andrej Kiska sa stále nerozhodol, čo s demisiou od Lajčáka urobí.

Po zhruba pol hodine strávenej za zatvorenými dverami medzi novinárov vyšiel iba prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini. “S pánom ministrom máme rovnaký názor v tom, že sa Slovensko malo zúčastniť jednania v Marrakéši,” začal Kiska. Podľa neho by však ministerstvo zahraničných vecí mal riadiť skúsený diplomat, akým Lajčák je. “Rozhodol som sa, že svoje rozhodnutie ohľadom demisie, si premyslím,” povedal Kiska.  S ministrom zahraničných vecí chce ešte rokovať. Čas na rozmyslenie si zobral aj vzhľadom na aktuálne témy, ktorými sa náš rezort diplomacie aktuálne musí zoberať, ako je napríklad naše predsedníctvo v OBSE, či napätie na Ukrajine.

Premiér Peter Pellegrini po stretnutí povedal, že vláda svojím dnešným rozhodnutím, nevyslať nikoho na rokovanie do Marrakéša, nevyslovila nedôveru Lajčákovi, ale svoj nesúhlas s medzinárodným dokumentom, s ktorým nesúhlasí parlament ani väčšia časť ministrov. “Uistil som pána prezidenta, že minister Lajčák má aj vzhľadom na svoje kvality, a priority, ktoré pred Slovenskou republikou stoja, moju plnú dôveru,” povedal premiér. “V tomto momente chcem poďakovať pánovi prezidentovi za jeho dnešné rozhodnutie. Vzhľadom na jeho rozhodnutie môže pán minister pokračovať vo svojej práci,” povedal premiér.

Lajčák stále mlčí

Napriek tomu, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák včera avizoval, že k svojej demisii sa vyjadrí po stretnutí s prezidentom a premiérom, neurobil tak. Po spoločnom rokovaní reagoval iba prostredníctvom svojho hovorcu Borisa Gandela. “Pán minister Lajčák rešpektuje pozíciu pána prezidenta, a bude vykonávať svoje povinnosti až do prijatia rozhodnutia hlavy štátu,” reagoval.

Do Marrakéša pošleme iba list

“Vláda neschválila nikomu účasť ani krytie nákladov, ani oficiálny mandát zúčastniť sa Marrákešskeho samitu,” povedal premiér Peter Pellegrini po dnešnom rokovaní vlády. Týmto rozhodnutím je podľa neho vec  vybavená. “Najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po Marrákeši, to znamená, že už nemáme kedy na rokovanie vlády predložiť návrh delegácie účasti Slovenskej republiky v Marrákeši,” povedal. Tiež však informoval, že už požiadal ministerstvo zahraničných vecí, aby pripravilo diplomatickú poštu. “Aby som ešte tento týždeň podpísal stanovisko, aby som napísal naše výhrady v zmysle uznesenia NR SR,” uviedol.