Domáce Kauzy Top

Na skládku odpadkového kráľa dnes nabehla polícia. Nateraz nikoho nezadržali

Skládku spravuje firma NDD, za ktorou stojí Michal Grebeči. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

MOST PRI BRATISLAVE – Odpadkový kráľ Michal Grebeči má problém. Na krku má opäť policajnú raziu. V jeho prípade ide už o tretí policajný zásah za uplynulý rok. Ten dnešný niesol názov “EQUITY”. 

 

Tentokrát si muži zákona vzali na mušku pozemok pri Moste pri Bratislave, ktorý má podnikateľ v prenájme a využíva ho ako skládku. Podľa informácií Glob.sk na miesto v skorých ranných hodinách nabehlo množstvo policajtov a obkľúčili ho.

Na skládke sa údajne chystajú robiť vrty. Policajné drony totiž mali zachytiť nad územím prítomnosť nebezpečných látok.

Glob.sk sa bol na mieste presvedčiť na vlastné oči. Vstupná brána na pozemok je obohnaná policajnou páskou a dvaja príslušníci strážia vstup. O úkonoch, ktoré sa práve vykonávajú, nám nechceli viac povedať. Podotkli len, že sa na pozemku zrejme zdržia počas celého dňa. Podľa informácií Glob.sk doposiaľ nebol nikto v tejto veci zadržaný.

Polícia bude dnes na skládke minimálne do večera. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Všetko podľa zákona?

Na mieste bol prítomný aj správca skládky. “Robia tu vrty. Je to stará environmentálna záťaž, ktorú spravujeme od roku 2016,” povedal nám. Polícia si podľa neho ide “všetko pozrieť” a oni “dodržiavajú všetko podľa zákona”. 

Podľa neho, ak aj niečo policajti nájdu, budú to “staré veci, ktoré tam už boli”. Správca skládky tvrdí, že všetok neporiadok sa na pozemkoch už nachádzal a oni ho len recyklujú a odvážajú. “Toto nie je skládka, že sa tu skladuje bordel. Toto je skládka taká, že sa recykluje stará environmentálna záťaž a triedi sa bordel,” tvrdí. Odpad vraj vyvážajú inde a s očistenou pôdou majú vlastný plán.

Podľa neho ide o akýsi projekt, počas ktorého chcú bordel zrecyklovať a čistú zeminu využiť na pestovanie repky olejnej.

Na D4 R7 vraj nevozia nič

Správcu sme sa spýtali, či sa zo skládky niečo vyváža aj na diaľnicu. “Nie, nie, odtiaľto nechodí vôbec nič,” tvrdil. Podľa neho na diaľnicu putujú materiály z Ivanky pri Dunaji, ktoré tam ale vozí ďalšia firma, za ktorou Grebeči stojí. Zo “smetného kopca” v Petržalke sa už vraj na výstavbu D4 R7 nevyváža nič, podľa správcu skládky “je to už zastavené.” 

Samotný Michal Grebeči na skládke nebol. Podľa správcu sa tam neukázal už dlhšie, údajne má zdravotné problémy.

Glob.sk však ešte na jeseň 2018 získal video, na ktorom je vidieť, ako zo skládky vychádza nákladné auto. Naložené materiálom zo skládky sa presunie k rozostavanej diaľnici D4 R7 a materiál tam vyloží.

K samotnej akcii sa vyjadrila aj polícia. Policajná akcia niesla názov “EQUITY”. Celá vec je vyšetrovaná ako “závažná environmentálna trestná činnosť, ktorá sa týka neoprávneného nakladania s odpadmi.” 

Ide pritom o pozemok vo vlastníctve štátu, o ktorom Glob.sk informoval už na jeseň minulého roku. Slovenský pozemkový fond ho pod vedením Gabriely Matečnej v marci 2016 prenajal firme Michala Grebečiho NDD, s.r.o.. Podľa zmluvy, ktorú štát so súkromnou firmou uzavrel, mali byť pozemky využívané iba na chov hospodárskych zvierat. Na miestach však prebieha nelegálna ťažba štrkopiesku. Práve ten mal potom končiť na výstavbe nultého obchvatu.

 

Galéria
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk sa bol na skládke pozrieť osobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next