Domáce Politika

PRÁVE TERAZ Smer rozhoduje, koho pošle do Bruselu. V hre je člen vlády

BRATISLAVA – Napriek tomu, že spoločnosť aktuálne žije prezidentskými voľbami, na straníckych centrálach už dávajú dokopy kandidátky do europarlamentu. Zatiaľ čo väčšina politických strán už svojich kandidátov predstavila, najsilnejšia politická strana Smer-SD oficiálne mlčí. Podľa informácií Glob.sk sa predsedníctvo Smeru-SD v týchto chvíľach stretlo v sídle strany a rozhodujú o tom, kto povedie eurokandidátku.

Strana Roberta Fica má aktuálne v Európskom parlamente štyroch poslancov – Moniku Beňovú, Moniku Smolkovú, Vladimíra Maňku a Borisa Zalu. Kandidátku viedol pred piatimi rokmi Maroš Šefčovič. Ten ale dnes kandiduje v prezidentských voľbách, kvôli čomu si musel vziať neplatené voľno aj v európskej komisii. Kandidovať do eurovolieb tak nemôže. V Smere preto hľadajú už niekoľko dní lídra, ktorí bude tvárou týchto volieb. Podľa informácií Glob.sk sa v tejto súvislosti skloňuje meno podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. Ten je aj podpredsedom Smeru-SD. V súčasnosti má bližšie k premiérovi Petrovi Pellegrinimu ako k straníckemu šéfovi Robertovi Ficovi.

Podľa našich informácií predsedníctvo zostavuje poradie kandidátov v týchto chvíľach. Na dnes popoludnie ohlásila strana aj tlačovú konferenciu. V nedeľu je posledný termín, kedy môžu kandidátky odovzdať.

Na voľby do europarlamentu sa chystá celá Európska únia. V jednotlivých členských štátoch sa budú konať od 23. do 26. mája. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko oznámil, že hlasovanie na Slovensku sa odohrá 25. mája. Ak sa volieb kvôli brexitu nezúčastní Veľká Británia, naša krajina by mala v Európskom parlamente získať 14 kresiel.