Domáce Politika Top

Danko dosiahol svoje. Dane sa budú znižovať, koalíciu však ešte čakajú rokovania

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Dôležité minúty pre koalíciu. Koaličná trojka Smer-SD, SNS a Most-Híd dnes od desiatej hodiny za jedným stolom hovorila o viacerých kľúčových otázkach zo sociálnej a ekonomickej oblasti. Rokovania by mali byť zavŕšením pôsobenia Petra Pellegriniho na čele rezortu financií. Toho už zajtra dopoludnia vystrieda vo funkcii Ladislav Kamenický. Výsledok dnešného rokovania koalície je zásadný aj pre neho.

 

Koalícia mala pár mesiacov pred riadnym termínom parlamentných volieb na stole viacero opatrení, ktoré sa majú dotknúť peňaženiek bežných ľudí, ale aj štátneho rozpočtu. Práve preto sa vedenia rezortu financií po odchode Petra Kažimíra ujal osobne premiér Peter Pellegrini, ktorý v minulosti pôsobil na ministerstve ako štátny tajomník. Dopredu avizoval, že sa chce koaličných rokovaní osobne zúčastniť a rezort prenechá Ladislavovi Kamenickému až potom, ako bude koalícia na opatreniach dohodnutá. Kamenického má pritom prezident Andrej Kiska menovať do funkcie už zajtra doobeda.

Danko presadil svoje

Hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník v stanovisku, ktoré sprostredkoval médiám po rokovaní Koaličnej rady povedal iba toľko, že opatrenia, s ktorými prišla na rokovania SNS, koaliční partneri dnes odobrili. Rušiť sa tak majú koncesionárske poplatky pre dôchodcov. Prísť má tiež k avizovanému znižovaniu niektorých daní. Avšak návrhmi sa má parlament zaoberať  až na júnovej schôdzi.

Ako upresnila strana Most-Híd, získaný časový priestor po presunutí tzv. daňových zákonov až na jún chce koalícia využiť na citlivé nastavenie ich parametrov tak, “aby prijaté zákony štátny rozpočet zaťažili v čo najmenšej miere,” a “aby prijaté zákony neohrozili vyrovnaný štátny rozpočet.” Bugárovci tiež potvrdili, že sa na Koaličnej rade hovorilo aj o voľbe ústavných sudcov. Dohoda na konkrétnych menách však zatiaľ nepadla.

Andrej Danko sa s ďalšími poslancami SNS. Zdroj: fb AD

Pellegrini ako minister končí

Predseda vlády Peter Pellegrini označil dnešné rokovanie Koaličnej rady za “konštruktívne” a “plodné.” Vylúčil dohady o tom, že by bolo medzi koaličnými partnermi napätie či konflikt. Podľa premiéra sa dnes strany dohodli na základných rámcoch avizovaných zákonov, ktoré sa budú teraz dolaďovať. Konkretizovať však veľmi nechcel. “Ak dovolíte, ja by som nerád hovoril za ostatných koaličných partnerov,” uviedol Pellegrini. Ako podpredseda Smeru-SD sa však vyjadril, že z ich strany je najzásadnejším opatrením razantné navýšenie rodičovského príspevku o 150 eur pre matky, ktoré pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, a o 50 eur pre tie, ktoré nepracovali.

Pellegrini tiež potvrdil, že zákony by mali byť v prvom čítaní prerokované v júni a definitívne schválené po letnej prestávke na septembrovej schôdzi. Dohľad nad prípravou, ako aj implementovaním spomínaných opatrení bude mať už v rukách jeho nástupca v kresle ministra financií Ladislav Kamenický. “Moja misia sa tým môže oficiálne skončiť,” povedal Pellegrini.

Každý chcel svoje

Koaličná rada sa mala pôvodne zísť už krátko po Veľkej noci, čo avizovali aj viacerí predstavitelia vládnej trojky. Plánované stretnutie sa však v pôvodnom termíne nakoniec nekonalo. Strana Smer-SD pár minút pred začiatkom koaličných partnerov požiadala o jeho presunutie. Aké dôvody na to mala, však neuviedla.

Zásadnou témou rokovania mal byť balíček opatrení, ktorý ešte začiatkom marca predstavil predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Znížiť chcel daň z príjmu právnických osôb na 15 percent, klesnúť by podľa neho mala aj daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá a to na 10 percent. Predstavil aj ďalšie opatrenia ako zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov. Návrhy boli predložené aj na marcovú schôdzu parlamentu, avšak koalícia, ktorá potrebovala viac času na rokovania, ich spoločne s ďalšími zákonmi preložila až na májovú schôdzu. Tá štartuje už tento štvrtok.

Koalícia rokuje o viacerých dôležitých opatreniach. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Medzičasom sa k Dankovým opatreniam pridali aj tie z dielne Smeru-SD. Predseda sociálnych demokratov Robert Fico minulý týždeň po zasadnutí predsedníctva strany avizoval, že na koaličnej rade chcú hovoriť o dvojnásobnom zvýšení vianočného príspevku pre dôchodcov, zvýšení rodičovského príspevku či zavedení príspevku 100 eur pre rodičov prvákov na nákup školských pomôcok.

Svoje návrhy predložil na stôl aj Most-Híd a to dvojičky návrhov na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane a na zníženie odvodov do sociálnej poisťovne.

Okrem návrhov z ekonomickej a sociálnej oblasti sa malo hovoriť aj o voľbe ústavných sudcov. V poradí už tretia je naplánovaná na 21. mája 2019.