Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

VIDEO Na hraniciach opäť bojujú opatrovateľky za svoju slobodu. Čo žiadajú tentokrát?

Zdroj: Klaudia Mihaličová

BRATISLAVA – Hraničný priechod Berg zažíva v posledných dňoch krušné chvíle. Neubehol ani týždeň a na rakúsko-slovenských hraniciach sa ogranizuje už druhé stretnutie ľudí pracujúcich v zahraničí. S transparentmi, sloganmi a jasnými požiadavkami sa snažia dosiahnuť zmenu aktuálnych podmienok, aby aj kvôli stále vyčíňajúcemu koronavírusu opäť mohli žiť tak, ako predtým a doplnili chýbajúci príjem v svojich domácnostiach.

 

Opatrovateľky, ktoré sa stihli dostať na Slovensko pred vypuknutím pandémie koronavírusu, fungujú už dlhé mesiace bez akéhokoľvek príjmu. Iné zas zostali ,,uväznené” za hranicami štátu, pretože sa obávajú návratu domov a umiestnenia do povinnej štátnej karantény. Aj proti takémuto konaniu dnes prišli vyjadriť svoj nesúhlas opatrovateľky, pendleri či taxikári na hraničný priechod Berg.

Hranice ,,obliehajú” z oboch strán. Z rakúskej strany hovorí za opatrovateľky Bibiana Kudziová, z tej slovenskej zas Klaudia Mihaličová, zástupkyňa firmy zabezpečujúcej služby pre rakúskych živnostníkov.

Majú v tom jasno

Štátna karanténa je pre ľudí vracajúcich sa späť na Slovensko nočnou morou. Obávajú sa v nej možného nakazenia ochorením COVID-19. Preto sa aj dnes zo štátnych hraníc ozýva požiadavka na zrušenie povinnej štátnej karantény a ponechanie tohto rozhodnutia iba na báze dobrovoľnosti. Nahradiť by sa mohla podľa opatrovateliek 14 dňovou domácou karanténou. Rovnako tak žiadajú vykonanie testovania na koronavírus na Slovensku a to do uplynutia 14 dní, teda do uplynutia domácej karantény.

Aby sa opatrovateľky mohli plnohodnotne vrátiť k výkonu svojho povolania, chcú docieliť aj spustenie medzinárodnej taxislužby. Samozrejme, s dôrazom na dodržiavanie všetkých hygienických štandardov, akými sú nosenie ochrany horných dýchacích ciest, dostupnosť dezinfekcie v aute, či po každej jazde dôkladné vydezinfikovanie priestoru auta ozónom. ,,Podotýkame, že medzinárodné taxislužby posádku vozidla nemenia niekoľkokrát do dňa, ako klasická taxislužba. Ďalej chceme upovedomiť aj o tom, že každá medzinárodná taxislužba má o prepravovaných osobách úplné informácie, a to celé meno, adresu a telefonický kontakt,” povedala na zhromaždení za slovenskú stranu Klaudia Mihaličová.

Rovnako tak nechcú, aby taxikári museli ísť do povinnej štátnej karantény. ,,Karanténa bude nahradená pravidelným testovaním na COVID-19 raz za 30 dní, alebo raz za 14 dní. Interval testovania ponecháme na rozhodnutí hlavného hygienika,” doplnila Mihaličová.

Medzi požiadavkami opatrovateliek je aj opätovné spustenie medzinárodnej dopravy. Zdroj: pixabay.com

Pridávajú sa aj na diaľku

Organizátorky zhromaždenia na hraniciach mysleli aj na tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť tejto akcie. Na sociálnych sieťach sa začínajú objavovať desiatky fotografií transparentov s konkrétnou požiadavkou alebo sloganom vylepeným na oknách či bránach domov. Organizátorky ďalej prezradili, že na hraniciach chcú vytvoriť aj živú reťaz za ich práva, zdravie a slobodu. 

Účastníci protestu pripustili, že pokiaľ im nebudú ich požiadavky splnené, na hraničnom priechode sa stretnú opäť o týždeň.

Galéria
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
Zdroj: FB / Práca a doprava pre opatrovateľky v Rakúsku
navigate_before
navigate_next

Nelogické nové podmienky?

Opatrovateľky sa po prvýkrát postavili na hranice 26. apríla, kde prezentovali svoje podmienky. O dva dni neskôr hlavný hygienik SR Ján Mikas prehodnotil prísne opatrenia platiace pre pendlerov. Od 1. mája vstúpili nové pravidlá do platnosti, ktoré sa však v niektorých bodoch zdajú opatrovateľkám nelogické. ,,Myslím si, že je nelogické zadať “hranicu vírusu” na 30 kilometrov, keď vírus je na celom svete. Tak isto môže byť človek zdravý či chorý, ak je pendler do 30 kilomentrov, ako človek ktorý pracuje 500 kilometrov od Slovenska, či človek pracujúci na Slovensku. Vírus je proste všade a s tým sa, bohužiaľ, musíme naučiť žiť,” skonštatovala pre Glob.sk Klaudia Mihaličová.

Klaudia Mihaličová a Bibiana Kudziová na hraničnom priechode Berg hovorili o požiadavkách opatrovateliek. Zdroj: Klaudia Mihaličová

Mohlo by vás zaujímať: