Domáce Kauzy Top

PRÁVE TERAZ Kočnera obvinili z vraždy novinára Jána Kuciaka!

Marian Kočner. Zdroj: TASR - Dušan Hein

BRATISLAVA – Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Ako prvý o tom informoval portál hnonline.sk. Obvinenie podnikateľa potvrdil následne na tlačovej besede aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. 

 

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil Kočnera z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 8. marca. Likvidáciu mladého novinára si mal objednať kvôli jeho novinárskej práci.“Osobitne zdôrazňujem, že uznesenie o obvinení bolo vznesené na základe objektívnych dôkazov a nie na základe informácií médií či verejného tlaku,” zdôraznil prokurátor. Kočnerovi obvinenie doručili dnes. Nasledovať majú výsluchy. Keďže výpovede sa budú musieť zopakovať, vyšetrovanie sa teraz predĺži.

Zároveň prokurátor tiež informoval o tom, že ďalším štyrom obvineným z vraždy – Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová – navrhol vyšetrovateľ predĺžiť väzbu o sedem mesiacov, čo je to maximálna možná lehota. Trestné stíhanie Kočnera bude podľa prokurátora vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s touto štvoricou, avšak nepristupuje sa zatiaľ k nim ako k organizovanej skupine. Prokurátor zároveň nevylúčil, že obvinenie môže byť vznesené aj voči ďalším osobám.

Sedí už od leta

Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner sa momentálne nachádza vo väzbe v Leopoldove. TV Markíza na neho a Pavla Ruska podala trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek pritom súkromná televízia spochybňuje od začiatku. O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol Najvyšší súd 28. júna 2018.

Koncom decembra 2018 sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vyhovel návrhu prokurátora na sprísnenie väzby pre Kočnera, aby neboli ovplybňovaní svedkovia.  V januári tohto roka následne Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdil.

Doteraz boli štyria obvinení

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v rodinnom dome vo Veľkej Mači 21. februára 2018. Verejnosť sa o tomto ohavnom čine dozvedela 26. februára. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar vyhlásil, že vražda Jána Kuciaka pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou.

Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej okrem Kočnera obvinení Tomáš Szabó a Miroslav Marček ako vykonávatelia, Zoltán Andruskó ako sprostredkovateľ a Alena Zsuzsová ako objednávateľka.

Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ubehol už viac ako rok. FOTO TASR – Michal Svítok

15 000 strán spisu 

Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tiež informoval, že spis prípadu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice má 38 zväzkov a vyše 15 000 strán. Doposiaľ bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo tiež 17 podozrivých a 225 svedkov. Tiež bola vykonaná jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste činu, 53 domových prehliadok , 41 prehliadok tela či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hardiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných predmetov.

Saková ďakuje polícii a prokuratúre 

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej zaznamenali orgány činné v trestnom konaní výrazný posun. “Obvinenie Mariana K. znamená, že polícia a prokuratúra na prípade tejto hroznej vraždy dvoch mladých ľudí naďalej usilovne pracujú a dosahujú pozitívne výsledky,” tvrdí. Zároveň sa podľa nej ukazujú ako nesprávne všetky názory, podľa ktorých sa tento prípad nikdy nemal vyšetriť či dokonca zamiesť pod koberec. “Som rada, že znova a znova dostávam príležitosť poďakovať polícii a prokuratúre za ich prácu,” uviedla.