Zahraničné Politika Top

Prapôvodca brexitu je späť. Nigel Farage valcuje predvolebné prieskumy

Nigel Farage oslavuje veľkolepý návrat. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN/BRATISLAVA – O niekoľko dní sa musia Briti zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu (EP). S tým už veľmi nerátali. To, že takmer tri roky po referende o brexite musia znovu do europarlamentu poslať svojich poslancov, mnohých poriadne hnevá. 

 

Tento hnev pociťujú najmä konzervatívci premiérky Theresy Mayovej, ale aj opoziční labouristi Jeremyho Corbyna, ktorí sú takisto frustrovaní z patovej situácie ohľadom brexitu. Na druhej strane stojí politik, ktorého už mnohí odpísali – Nigel Farage.

Nedávne prieskumy verejnej mienky pre The Observer a Sunday Telegraph odhalili, že nová Strana brexitu, ktorú Farage založil len v januári, výrazne vedie pred konzervatívcami aj labouristami. Podľa spoločnosti Opinium má s 34 percentami vyššie preferencie ako labouristi (21 percent) a konzervatívci (11 percent) dokopy. Iná agentúra ComRes prisudzuje Farageovej strane 27 percent. 

Ešte horšia správa pre Mayovú je, že keby sa v Spojenom kráľovstve konali parlamentné voľby, skončila by Strana brexitu druhá hneď za labouristami, konzervatívci by skončili až tretí.

Britská premiérka Theresa Mayová asi nemá veľkú radosť z predvolebných prieskumov. Zdroj: TASR/AP

Neuveriteľný comeback Faragea a jeho strany

V referende v júni 2016 sa nepatrná väčšina Britov – 52 percent – vyslovila za vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Hnacím motorom bol v tom čase práve Farage so svojou stranou UKIP.  Krátko potom sa bývalý obchodník so surovinami prekvapivo stiahol zo všetkých straníckych funkcií. Vysvetlil to tým, že už dosiahol svoj cieľ. Omnoho neskôr po sporoch stranu nadobro opustil.  Zdalo sa, že on a UKIP definitívne upadnú do zabudnutia.

Takmer o tri roky neskôr je odchod z EÚ predbežne presunutý na koniec októbra 2019 (ak dovtedy parlament neschváli Mayovej dohodu o brexite). Briti musia 23. mája kvôli EÚ pristúpiť k volebným urnám a Farage oslavuje veľkolepý návrat. Jeho strana za sebou zjednotila zástancov brexitu, ktorí sa už necítia byť reprezentovaní starými stranami. Oproti tomu sú odporcovia brexitu roztrúsení vo viacerých stranách, okrem iných aj medzi Labouristickou stranou a novozaloženou liberálnodemokratickou stranou Change UK.

Konzervatívci sú zdržanliví

Zatiaľ čo 55-ročný Farage s veľkým elánom bojuje za znovuzvolenie za europoslanca, konzervatívci sú nečakane zdržanliví. Boj o voličov prenechávajú pešiakom a oficiálne ani neohlásili začiatok predvolebného boja. 

Dokonca ani popredný kandidát Ashley Fox nevyvíja vo svojom volebnom okrsku v Bristole žiadnu veľkú aktivitu. Namiesto toho sa obmedzil na kampaň na sociálnych médiách. Ako sám pre britské médiá zdôraznil, voličov sa nebojí. Skôr mu už nezostáva čas do volieb, ktoré ešte donedávna považoval za úplne nepravdepodobné.

Ashley Fox takmer úplne obmedzil svoju kampaň na sociálne médiá. Zdroj: SITA/AP

Ostrá kritika Faragea

Napriek tomu Fox podľa vlastných slov bude bojovať. Vyzval svojich voličov, aby neprebiehali do Farageovho tábora. “My vieme, čo Farage v europarlamente robí: Namiesto toho, aby bojoval za britské záujmy, sa vyhýba zasadnutiam,” povedal konzervatívny poslanec pre AFP. Podobne sa predtým vyjadril aj koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt.

Pozorovateľ populistických hnutí vo Veľkej Británii, Matthew Goodwin, však varuje pred podceňovaním Faragea a jeho strany. Podľa neho je ich význam väčší, ako sa môže na prvý pohľad zdať. 

Tentoraz to vyzerá tak, že Farageovi ide o viac ako len o brexit. Nedávno pre Telegraph zdôraznil, ako obdivuje Donalda Trumpa a vzostup populistického Hnutia piatich hviezd v Taliansku.

Galéria
Na snímke líder populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi di Maio. Zdroj: TASR/AP
Nigel Farage vyjadril obdiv k prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Zdroj: SITA/AP
Na snímke je šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next