Prešov Regióny Stará Ľubovňa

Práce na rekonštrukcii a prístavbe materskej školy v obci Čirč napredujú. Na stavbe pracujú aj Rómovia či zdravotne znevýhodnení

Zdroj: obeccirc.sk

ČIRČ – Práce na rekonštrukcii a rozšírení materskej školy (MŠ) v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa napredujú. Starosta Michal Didik uviedol, že zásluhou nenávratného finančného príspevku vo výške 320.000 eur z fondov Európskej únie po dokončení stavby dokážu zaškoliť až 46 detí, čo je dvojnásobok terajšej kapacity. Zrekonštruovanú škôlku by chceli odovzdať do užívania koncom septembra.

S prácami sa začalo v auguste tohto roka. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa obec pustila do rekonštrukcie starej, takmer 40-ročnej budovy, bol podľa starostu nedostatok kapacity. V pôvodnej budove bola len jedna spálňa a dve herne pre maximálne 25 detí. Zásluhou prístavby pribudne ďalšia spálňa, sociálne zariadenia, zázemie pre zamestnancov a výdajňa stravy. Súčasťou projektu je aj nové interiérové vybavenie v hodnote 25.000 eur.

Obec očakáva od rekonštrukcie aj úsporu na energiách. “Vymenili sme všetky okná, zateplili budovu, uvidíme, ako sa to prejaví v prevádzkových nákladoch. Verím, že ušetríme,” doplnil Didik. Celkové náklady sú na úrovni takmer 340.000 eur, z čoho 85 percent sú zdroje z Európskej únie a zvyšok spolufinancuje obec a rezort vnútra.

Zamestnáva Rómov, aj zdravotne znevýhodnených

„Máme z toho veľkú radosť. Najviac sa však potešia rodičia našich detí, a to nielen novým priestorom, ale hlavne tomu, že už sa nebudú musieť báť o miesto v škôlke pre svoje ratolesti. Deti budeme vedieť po rekonštrukcii umiestniť už od troch rokov,” upozornila zástupkyňa pre MŠ pri Základnej škole v Čirči Jaroslava Gomoľáková.

Škôlka je kvôli prácam už druhý mesiac mimo prevádzky a brány by mala opäť otvoriť zhruba koncom septembra. „Momentálne sme v druhej etape rekonštrukcie, robíme, čo môžeme, aby sme práce dokončili v plánovanom termíne. Aj preto sme na stavbu prijali posily, momentálne zamestnávame 27 ľudí,” vysvetľuje starosta. Zároveň dodal, že všetky práce realizuje obecná firma Solisko Čirč s.r.o., ktorá zamestnáva prevažne Rómov, ale aj zdravotne znevýhodnených. „Zisk, ktorý by sme inak zaplatili realizátorovi stavby, tak ostáva v obci a ušetrené peniaze investujeme do jej rozvoja. Hneď po skončení škôlky sa chceme pustiť do výstavby komunitného centra,” uzatvára Didik.