Zahraničné Spoločnosť Top

Pozrite si úžasný záber Jupitera. Vedcom sa podaril vďaka špeciálnej technike

Pohľad na Jupiter. Zdroj: NASA, ESA

HAVAJ – Vedci z observatória Gemini urobili najostrejší obraz Jupitera, aký bol kedy zo Zeme vytvorený. Podarilo sa im to za pomoci teleskopu na nečinnej sopke Mauna Kea na Havaji. Použili pri tom techniku zobrazovania nazvanú “Lucky Imaging”. Plynný obor vyzerá na infračervenom zábere ako rozžeravená guľa.

 

Dôvodom je to, že tepelné žiarenie zvnútra Jupitera preniká cez mraky rozdielnou hustotou. Záznamy tiež ukázali, že niektoré z najväčších búrkových systémov na planéte vznikajú z obzvlášť vysokých oblakov z vodného ľadu, píše sa na stránke observatória.

Infračervený záber vytvorený špeciálnou technikou poskytuje na Jupiter nový pohľad. Zdroj: International Gemini Observatory

Nové obrázky tiež potvrdzujú, že malé čierne fľaky v známej červenej škvrne sú naozaj medzery v oblačnosti a nie sú spôsobené kolísaním farieb, tvrdia vedci.

Pri tzv. “Lucky Imaging”, s dobou expozície zvyčajne niekoľko milisekúnd, sa z mnohých (často tisícok) snímkov vyberá len pár najlepších. Touto technikou sa minimalizujú optické poruchy spôsobené zväčša atmosférou Zeme, čo vedie k lepšiemu rozlíšeniu v porovnaní s rovnako dlhou expozíciou bez použitia tejto techniky.

Pohľad na Jupiterovu známu veľkú červenú škvrnu. Zdroj: NASA

Najväčšia planéta slnečnej sústavy

S priemerom 142 800 kilometrov je Jupiter zďaleka najväčšou planétou našej slnečnej sústavy (označuje sa aj ako plynný obor). Nemá viditeľný pevný povrch, má silné magnetické pole a na obeh centrálnej hviezdy potrebuje 12 rokov.

Po Slnku, Mesiaci a Venuši je Jupiter najjasnejším objektom na oblohe. Na jeho povrchu sú viditeľné paralelné pruhy mrakov, ale aj veľká červená škvrna – najväčší hurikán v slnečnej sústave.

Mohlo by vás zaujímať