Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Pozreli sme si príbalový leták k vakcíne proti COVID-19. Nežiadúce účinky má, to však aj iné lieky

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Potom, ako na Slovensko dorazili prvé dávky vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech proti novému koronavírusu a očkovacia látka bola vpichnutá prvým pacientom, sme si prečítali tzv. príbalový leták, ktorý na svojej stránke zverejnil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Vyplýva z neho, že podobne, ako iné lieky či vakcíny, aj tá, ktorá nás má ochrániť pred ochorením COVID-19, so sebou nesie okrem pozitív aj riziká či nežiadúce účinky. Podľa lekára však netreba stresovať.

 

V písomnej informácii k očkovacej látke proti novému koronavírusu je hneď v úvode uvedené, že je určená na prevenciu ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2. Podáva sa osobám starším ako 16 rokov a po jej aplikácii si imunitný systém vytvorí protilátky, ktoré pôsobia proti vírusu. “Keďže očkovacia látka Comirnaty neobsahuje vírus na tvorbu imunity, nemôže u vás spôsobiť ochorenie COVID-19,” uvádza sa v letáku. Obavy z toho, že by ste sa práve očkovaním mohli nakaziť, tak nie sú na mieste.

V letáku sú upozornenia, ktoré môžete nájsť aj v iných usmerneniach k vakcínam či liekom vrátane tých dobre známych a voľnopredajných. Podobne ako iné liečivá či vakcíny, ani táto sa nemá podávať v prípade, ak je pacient alergický na niektorú jej zložku. Pred očkovaním je na vás, aby ste lekára upozornili, pokiaľ ste už v minulosti odpadli alebo mali problémy po očkovaní či už inou látkou, alebo látkou Comirnaty.

Oznámiť máte aj to, ak máte problém spôsobujúci krvácanie, ľahko sa vám tvoria modriny alebo používate liek na prevenciu tvorby krvných zrazenín, či máte oslabený imunitný systém, napríklad z dôvodu ochorenia ako je infekcia HIV alebo užívate lieky ako sú kortikosteroidy, ktoré ovplyvňujú váš imunitný systém.

Lekárovi treba tiež vopred oznámiť aj závažné ochorenie alebo infekciu s vysokou horúčkou. Ak však máte iba miernu horúčku alebo infekciu horných dýchacích ciest, môžete byť očkovaný. Prechladnutie by preto prekážku tvoriť nemalo.

Lekára tiež informujte o tom, ak ste nedávno podstúpili iné očkovanie a užívali ste alebo stále užívate lieky. S lekárom alebo lekárnikom sa poraďte aj vtedy ak ste tehotná či dojčíte, prípadne plánujete otehotnieť.

 

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Nežiadúce účinky

Rovnako ako iné očkovacie látky, aj pri vakcíne proti koronavírusu sa môžu objaviť nežiadúce účinky. Medzi tie veľmi časté, ktoré môžu postihnúť viac ako 1 z 10 zaočkovaných pacientov, patria bolesť a opuch v mieste vpichu, únava či bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Objaviť sa môžu aj triaška alebo horúčka. Častejšie (najviac 1 z 10 ľudí) sa môže vyskytnúť aj začervenanie v mieste vpichu a nevoľnosť. Menej často (najviac 1 zo 100 ľudí) sa môžu objaviť zväčšené uzliny, pocit nepohody, bolesť v končatine, nespavosť a svrbenie v mieste vpichu.

Medzi zriedkavejšie vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť najviac 1 z 1000 ľudí, patrí ochrnutie tváre. Závažná alergická reakcia ako vedľajší účinok je zatiaľ s dostupných údajov neznáma. „Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii,“ uvádza sa v letáku. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia. Uviesť môžete aj číslo šarže.

Myslieť treba aj na to, že niektoré z vedľajších účinkov môžu dočasne ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Predtým, ako sa do jednej či druhej činnosti pustíte preto počkajte, kým odznejú.

 

S očkovaním sa na Slovensku začalo počas víkendu. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Na dvakrát

Očkovacia látka sa má uchovávať pri teplote od -90 °C do -60 °C. V letáku sa tiež uvádza, že po rozmrazení sa má nariediť a okamžite použiť. „Údaje o stabilite počas používania však preukázali, že po vybratí z mrazničky sa môže nenariedená očkovacia látka pred použitím uchovávať po dobu maximálne 5 dní pri teplote od 2 °C do 8 °C alebo po dobu maximálne 2 hodín pri teplotách do 30 °C,“ píše sa. Po nariedení sa má uchovávať pri teplote od 2 °C do 30 °C a spotrebovať do 6 hodín.

Zaočkovaný máte byť do svalu nadlaktia v dvoch injekciách. Rozostup medzi nimi musí pritom predstavovať aspoň 21 dní.

Netreba stresovať

Ani pri zozname nežiaducich vedľajších účinkov však netreba hneď panikáriť. Ako upozornil lekár Peter Visolajský, liek či vakcína, ktorá by ich nemala, neexistuje. „Firmy sa z právneho hľadiska veľmi chránia a do letáku napíšu naozaj všetko, aby ich niekto nezažaloval s tým, že ´mne sa toto stalo a vy ste ma na to neupozornili.´ Je to bežná prax pri všetkých liekoch,“ uviedol pre Glob.sk. Pri vakcíne proti koronavírusu, ktorou sa očkuje aj u nás, sa podľa jeho slov zatiaľ nezaznamenali takmer žiadne nežiaduce účinky.

Tiež upozornil, že pokiaľ sa po očkovaní objavia bežné príznaky virózy, ako bolesť svalov, hlavne tam, kde bola vakcína vpichnutá, či ľahké teploty, ide o bežnú reakciu a netreba stresovať. „Zmysel vakcíny je v tom, že nabudí imunitu. Lebo vy dostanete časť vírusovej bielkoviny, aby imunita zbadala, že to je vírusová látka, proti ktorej treba bojovať. Je úplne normálne, že niekto má potom teplotu, alebo bolesti svalov. Svedčí to o tom, že vaša imunita dobre zareagovala na vakcínu,“ vysvetlil s tým, že je to síce nežiadúci účinok, ale zároveň normálna reakcia.

 

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Ak by boli však ťažkosti výraznejšie, tak môžete kontaktovať svojho obvodného lekára. Pokiaľ sa nejaké naozaj vážne nežiadúce účinky objavia, je podľa Visolajského tiež povinnosťou lekára nahlásiť to Štátnemu ústavu kontroly liečiv.

Od lekára tiež neodchádzate ihneď po podaní vakcíny. „Po očkovaní sa 15 minút ostáva na očkovacom mieste z dôvodu, ak by vznikla nejaká naozaj ťažká očkovacia reakcia. Máme v populácii vysokú mieru alergie na bežné veci a tiež môžu ľudia zareagovať aj na akúkoľvek vakcínu. Pri tej najzávažnejšej anafylaktickej reakcii sa podávajú lieky, hlavne adrenalín a antihistaminiká, prípadne kortikoidy. To je ale naozaj tá najzávažnejšia reakcia, ktorú alergici poznajú napríklad po včeľom poštípaní,“ uviedol.