Domáce Spoločnosť Top

Pozor na podvodné maily. Šmejdy sa chcú priživiť na logách známych inštitúcií

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Podvodné e-maily nie sú žiadnou novinkou. Aj keď sa vynakladá nemalé úsilie na to, aby sa ľudia nedali nachytať, vždy sa nájdu takí, ktorí mailom či falošným správam uveria. Po novom sa ich autori zamerali na klientov Slovenskej pošty, pričom posielajú maily s platobnou povinnosťou v prípade, ak adresáti chcú, aby im bol doručený balík. Pošta však upozorňuje, že tieto maily nie sú ničím novým a netreba sa dať “nachytať”. Na problematiku upozorňuje aj polícia. 

 

Na podvodné maily upozorňovala Slovenská pošta ešte v polovici septembra. Ľudí informovala, aby si dali pozor a na správy nereagovali. V mailoch totiž odosielateľ vyzýva ľudí, aby zaplatili za balík ešte predtým, ako k nim príde. K dispozícii je v mailoch aj priamo tlačidlo či link na zaplatenie. Vierohodnosti mailu má pridávať logo Slovenskej pošty, ktoré sa nachádza v hlavičke mailu. Rovnaký mail prišiel aj do redakcie Glob.sk.

“Odosielateľ používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od adresátov pýta poplatok za doručenie zásielky. Ich odosielateľom nie je Slovenská pošta, a preto by ste nemali na takéto maily reagovať. Ide o podvod, kde je zneužité meno Slovenskej pošty, preto sa Slovenská pošta obrátila na orgány činné v trestnom konaní,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková. Ako dodala, zákazník, ktorému prišiel takýto mail, má viacero možností, ako odhaliť, že ide o podvod. Jedným z najpresnejších je však to, že Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Adresát, ktorý si objednal balík totiž za dobierku zaplatí priamo kuriérovi, na pobočke, v BalíkoBOXe alebo priamo pri objednaní tovaru online.

Ďalšou možnosťou, ako rozoznať, že ide o podvod, je forma podacieho čísla. “Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny) Príklad: EB 101809415 SK,” vysvetľuje hovorkyňa. Pri falošných mailoch takáto forma podacieho čísla neexistuje. A čo robiť v prípade, ak ste už za “balík” zaplatili, a zistili ste, že ide o podvod? Slovenská pošta odporúča takýmto ľuďom, aby sa obrátili na orgány činné v trestnom konaní. Na stránke pošty sú aj názorné ukážky, ako takéto maily vyzerajú. Viac informácií TU.

Zdroj: Glob.sk 

Na podvodné maily na sociálnej sieti upozorňuje aj samotná polícia. Tá odporučila občanom, aby takýto druh pošty ignorovali. “Ak ste si nič neobjednali, tak o to viac sa takým správam vyhýbajte. Ak čakáte viac objednávok a nie ste si istý, zavolajte konkrétnej spoločnosti na overenie. Pri týchto podvodoch sa najčastejšie skloňuje suma 4,99 eur, ale aj vyššie čiastky,” upozorňuje.

Podľa štatistík Policajného zboru sa za mesiac september stalo vyše 1 200 trestných činov. Objasniť sa ich podarilo takmer štyri stovky. To, či do tejto štatistiky patria aj podvodné maily, však Policajný zbor nevedel povedať. Rovnako nevedel vyčísliť počet trestných oznámení v tejto veci, keďže ide tiež o celkové štatistiky a samostatnú evidenciu nevedú.