Domáce Spoločnosť

Pozor na horúčavy! Záchranári včera pomáhali desiatkam ľudí

Záchranári boli v plnom nasadení. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V priebehu piatku vyslalo Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR záchranárov na pomoc k 79 pacientom, ktorí skolabovali z tepla. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, až 15 pacientov z tohto počtu skolabovalo v Prešovskom kraji. Naopak, v Nitrianskom kraji malo v dôsledku horúčav problémy najmenej pacientov, konkrétne štyria.

 

Záchranári v tejto súvislosti opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. „Zdržiavať sa v interiéri od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim,“ zdôraznila Krčová.

Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. „Ak sa nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy,“ vysvetlila Krčová.

Kávu je podľa záchranárov vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. „Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ dodala Krčová.