Domáce Spoločnosť Top

Povinné očkovanie rozvírilo vášne. Jednotný názor naň nemá ani výbor pre zdravotníctvo

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Kalavskej návrh zamedziť prístup nezaočkovaným deťom do škôlok ešte môže rozpútať vášne. Politická scéna, a dokonca ani výbor pre zdravotníctvo, nezdieľajú jeden a ten istý názor. Zatiaľ čo jedna strana víta očkovaciu povinnosť, tá druhá zasa upozorňuje na nekoncepčnosť návrhu.

 

Zo spolupráce ministerstva zdravotníctva a Úradu verejného zdravotníctva sa vykľul návrh zákona, na základe ktorého by do predškolského zariadenia mohli byť prijaté len zaočkované deti. Cieľom tohto nariadenia je zaviesť efektívnejšie chránenie detí pred zavlečením závažných infekčných ochorení do kolektívu.

Napriek tomu, že tento návrh prešiel takmer ročnou odbornou diskusiou, na stopercentnej podpore sa nezhodli ani členovia výboru pre zdravotníctvo. Koaliční poslanci zastúpení v tomto výbore návrh ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej vítajú a vnímajú ho ako pozitívny krok. Medzi podporovateľmi je aj podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár. Za najdôležitejšie považuje zrušenie sankcií, ktoré postihli za posledných 12 rokov každého, kto sa odmietol podrobiť povinnému očkovaniu. ,,Cieľom totiž nebola represia, ale zdravie detí. Súčasná ministerka zdravotníctva preferuje prevenciu v rôznych oblastiach, medzi ktoré patria aj závažné infekčné ochorenia. Ak je voči niektorému z nich napríklad dieťa v predškolskom veku imúnne, tak bude môcť byť prijaté do škôlky aj vtedy, ak nebolo zaočkované,” konštatuje Blanár.

Vďaka zrušeniu pokút sa návrh pozdáva aj expertovi na zdravotníctvo a poslancovi Slovenskej národnej strany (SNS) Štefanovi Zelníkovi. ,,Mne sa ten návrh veľmi páči, pretože sa tým pádom odbremenia pokuty. Prakticky takýto podobný stav je aj v iných krajinách EÚ či Spojených štátoch, že do predškolského zariadenia môžu ísť len tie deti, ktoré majú očkovací preukaz a boli zaočkované,” povedal pre Glob.sk Zelník.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva pripravili novelu zákona, na základe ktorej nebude možné prijať do predškolského zariadenia nezaočkované dieťa. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na druhej strane poslankyňa hnutia Sme rodina Zuzana Šebová rušenie pokút kritizuje. Návrh však vníma pozitívne a stojí si za názorov, že prevencia a ochrana zdravia detí by mala byť pre štát prioritou. ,,Jediné, čo ma na návrhu „vyrušuje“, je skutočnosť, že súčasné pokuty (maximálne v súhrnnej výške 331 eur) za neočkovanie nahradí Ministerstvo zdravotníctva zákazom. Jednu reštrikciu nahradí druhou,” uviedla pre Glob.sk Šebová.

Absolútnu podporu povinného očkovania vyslovil aj ďalší člen výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd). ,,Podporujem to. Je to výdobytok éry. Vieme, že veľmi veľa ťažkých chorôb sa týmto nariadením obmedzí. V štátoch, kde nie je taká široká škála povinných očkovaní ako u nás, majú obrovský problém s chorobami, o ktorých tu my ani nepočujeme,” reagoval na návrh Bastrnák. Zároveň sa domnieva, že nezáujem rodičov o očkovanie pramení v ich nevedomosti a nedostatku informácií o pozitívach očkovania.

Členovia výboru pre zdravotníctvo nemajú jednotný názor. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Dve strany mince

Úsilie ministerstva zdravotníctva ocenila aj poslankyňa opozičnej strany Sloboda a solidarita (SaS) Jana Cigániková. Vytýka mu však nekoncepčnosť a nesúlad s ostatnými zákonmi. ,,Na jednej strane zákon prikazuje povinnú školskú dochádzku, na druhej strane zakazuje škôlkam brať deti. Veľmi dobrý zámer riešiť to, ale veľmi nekoncepčný,” povedala pre Glob.sk Cigániková. Zároveň sa však obáva, že rómske rodiny nepresvedčí ani tento návrh dať svoje deti zaočkovať. ,,Rómskych rodičov musíme nútiť, aby deti dávali do škôlok a pochybujem, že oni práve budú chodiť na očkovania,” dodala.

Kalavskej návrh kritizuje v plnom znení Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS). V stanovisku pre Glob.sk uvádzajú, že strana je ,,jednoznačne proti návrhu ministerstva zdravotníctva. Zasahuje do ústavného práva na vzdelanie.” Podľa ich slov ide o nedemokratické a totalitné zasahovanie do práv rodičov a detí. ,,Nejde tu teda o ochranu detí pred neočkovanými deťmi rodičov, čo to odmietajú, ale len o prinútenie rodičov, aby za každých okolností dali dieťa zaočkovať. Pokuty totiž nefungovali, tak vymysleli toto. Ide o jasnú diskrimináciu,” uviedla pre Glob.sk strana ĽSNS.

Dvojaký pohľad na vec vysvetlil aj poslanec Alan Suchánek (OĽaNO). Na jednej strane ako prínos vníma ochranu celej populácie, ale na tej druhej zasa upozorňuje na ekonomické možnosti. ,,Štát sa bude musieť postarať, aby pre všetky deti, ktoré majú záujem o toto očkovanie, bolo dostupné a možné. Z pohľadu zdravotného si myslím, že je to jednoznačne rozumný krok a je to ochrana občanov a detičiek pred ochoreniami a všetkými následkami,” vysvetlil svoj názor Suchánek. Zároveň očakáva ďalšiu odbornú diskusiu, ktorá by mala garantovať dostupnosť vakcín.

Cieľom povinného očkovania je zaviesť efektívnejšie chránenie detí pred zavlečením závažných infekčných ochorení do kolektívu. Zdroj: TASR / František Iván