Politika Top Zahraničné

Potvrdené. Macronovci ovládli aj druhé kolo francúzskych volieb

PARÍŽ – Hnutie Republika vpred (La République en marche, LERM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo v druhom kole francúzskych parlamentných volieb podľa predbežných výsledkov 42,7 percenta hlasov. Po spočítaní 90% hlasov o tom informovala webstránka france24.com.

Za centristickým hnutím nasleduje konzervatívna strana Republikáni s 21,81 percentami, tretí je krajne pravicový Národný front (NF) s 9,21 percentami hlasov a 5,77 percenta dostali Socialisti. Druhé kolo volieb sprevádzala nízka účasť, do 17:00 svoj hlas odovzdalo len 35,33 percenta oprávnených voličov.

Nevyhnutná porážka ľavice

Líder francúzskych Socialistov sa po prehre v parlamentných voľbách rozhodol odstúpiť z funkcie predsedu strany. Jean-Christophe Cambadélis označil triumf Macronovho hnutia ako „nesporný” čo považuje za porážku ľavice. „Porážka ľavice je nevyhnutná, porážka Socialistov je neodvratná,” povedal. Dodal tiež, že strana potrebuje zmenu vo svojich ideách a organizácii a že ho nahradí „kolektívne vedenie”.

Predsedkyňa krajne pravicovej strany Národný front Marine Le Penová naopak tvrdí, že jej strana boj nevzdá a bude “proti zavedeniu škodlivých vládnych projektov bojovať všetkými nevyhnutnými prostriedkami”. Ako dodala, špeciálne sa zameria na Macronovu pro-Európsku a pro-migrantskú politiku.

Vybrali si nádej a nie hnev

Podľa francúzskeho premiéra Édouarda Philippea, ktorý sa pridal k strane prezidenta Macrona, väčšina voličov „vybrala nádej a nie hnev”. Noví zákonodarcovia podľa jeho slov pomôžu zaviesť Macronovu politickú agendu, v rámci ktorej je úplne zameraný na veľké reformy. Tie by mali prísť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Francois Baroin, ktorý vedie Republikánov, považuje po voľbách svoju stranu za hlavnú opozíciu. Emmanuelovi Macronovi zaželal v nedeľu veľa šťastia, pretože chce, aby Francúzsko zvíťazilo. Ako uviedol, zákonodarcovia z jeho konzervatívnej strany budú mať dostatok kresiel v dolnej komore parlamentu na to, aby vedeli vysloviť svoj názor.

Foto: SITA