Domáce Spoločnosť Top

Potrápi nás počasie: Meteorológovia varujú pred dažďom i vetrom

Dážď - Zdroj: pixabay.com / _Alicja_

BRATISLAVA – Obyvatelia niektorých častí Slovenska musia počítať s dažďom i silným vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred nimi varuje vo forme výstrah. Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Poprad, a to do štvrtka 19. júla do 20.00 h. Pri daždi môže spadnúť 60 až 120 mm zrážok, čo predstavuje pre ľudí potenciálne nebezpečenstvo.

Okrem druhého stupňa vydal SHMÚ pred dažďom i prvý stupeň výstrahy. Ten platí pre zvyšnú časť severného Slovenska. Ľudia musia s dažďom počítať do štvrtka do 15.00 h, pričom SHMÚ odhaduje, že môže spadnúť 40 až 60 mm zrážok. Meteorológovia varujú aj pred silný vetrom, a to formou výstrahy prvého stupňa. Západné Slovensko bude vietor trápiť v stredu do 18.00 h. Fúkať môže v nárazoch rýchlosťou 65 až 80 km/h.

Okrem meteorologických vydal SHMÚ aj hydrologické výstrahy prvého stupňa, pričom varuje pred povodňami z trvalého dažďa. Výstrahy platia pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa od stredy od 12.00 h do štvrtka 19. júla do 12.00 h.